Mintzbergi'in organizasyon yapılarını tanımlamasında bulanık mantığın kullanılması, bir model önerisi ve modelin uygulanmasına ilişkin bir araştırma
An empricial study based on a proposed model of implementing fuzzy logic in defining mintzber's organization structures
- Tez No: 214971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Henry Mintzberg, ?The Structuring Of Organizations: A Synthesis Of The Research? adlı çalışmasında belirlediği ?Fonksiyonel Parametreler?, ?Durumsal Faktörler? ve ?Tasarım Parametreleri? çerçevesinde organizasyon yapılarını tanımlamış ve 5 temel organizasyon yapısını tarif etmiştir. Bu çalışmada Mintzberg'in belirlediği tasarım parametreleri kullanılarak organizasyon yapılarını tanımlama modeli kurulmuş, model yapısı olarak bulanık uzman sistemi seçilmiştir. Lotfi A. Zadeh tarafından ortaya çıkarılan bulanık mantık ve ona bağlı olarak geliştirilen bulanık uzman sistemler çerçevesinde kurulan modelde, dil değişkeni olarak ele alınan tasarım parametreleri ile model Ankara Ticaret Odasında yapılan bir uygulama ile sınanmıştır. Mintzberg'in organizasyon yapılarının tanımlanmasını sağlayan tasarım parametrelerinde kullandığı sıfatlar ele alınarak bulanık uzman sistemin girdilerini oluşturacak dil değişkenleri haline getirilerek modellenmiştir. Araştırma sonucunda Mintzberg'in genelleştirdiği ancak homojen dağılıma sahip olmayan bu organizasyon yapısı pratikte de homojen olmayan bir dağılımın var olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Henry Mintzberg synthesized comprehensive explanatory framework of organizastion structure in his book ?The Structuring of Organizations: A Synthesis of the Research? published in 1979. He defined ?Functional Parameters?, ?Contingency Factors? and ?Design Parameters? in description of five parts for each five different ?ideal? types of organization structure. This dissertation presents an extended research study of project organizational structuring design, using Mintzberg's design parameters of organization. This study used fuzzy expert system to approach for this extended research study with data from Ankara Chambers of Commerce. Based on this extended research study, this dissertation develops a model implementing design parameters as linguistic variables. One of the major findings from a questionnaire completed by members of Chamber?s Professional Committees is that Mintzberg?s generalized uniform organization structure distribution has closely distribution research findings.