The problem of cultural diversity in American scene
Kültürel kimlik kavramının savaş sonrası Amerikan yazınında irdelenmesi
- Tez No: 214986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sosyoloji, American Culture and Literature, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
20. yüzyılda, Yahudi göçmenlerin Amerika'daki asimilasyonları, özellikle sonraki nesillerde bir kimlik problemine yol açmıştır. Yaşadıkları soykırımın sonucunda, Yahudi halkının yaşadığı etnik yok edilme tehdidi ve kimlik krizleri, savaş sonrası dönemdeki en önemli sorunlardı. Edebiyat dünyasında, birçok Yahudi yazar ana tema olarak kimlik krizini ele almışlardır. Bu yazarların bazıları eserlerinde Yahudi mirasını korumayı ve yeniden eski değerine kavuşturmayı denerken, bazılarıda Yahudi bireyin geleneksel Yahudilik kavramına karşı duruşlarını ve bireyin Amerikan Anglo-Sakson toplumunda yaşadığı kimlik krizini ele alırlar. Yahudi roman geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Philip Roth, Amerika'nın çok kültürlü yapısında Yahudi olmanın zorluklarını yansıtır eserlerinde. Philip Roth'un karakterleri genellikle içinde bulundukları çevrede rahat değildirler ve Yahudi ve Amerikan toplumları arasında kendilerine daha iyi bir yer bulabilmek için gidip gelmektedirler. Philip Roth'un eserleri, Yahudi bireyin bu iki kültür ile olan ilişkilerinde yaşadığı gerilimleri keşfeder ve yansıtır.
Özet (Çeviri)
In the twentieth century, the assimilation of the Jewish immigrants in America caused a crisis of identity, especially in the following generations. As a result of the Holocaust, the threat of ethnic annihilation and identity crisis of the Jewish people were the main concerns in the post-war period. In the literary world, many Jewish writers adopted the problem of Jewish identity as their main theme. While some of these writers try to preserve and restore the Jewish heritage in their fiction, some others depict the identity crisis and the protest of the Jewish self?s against traditional Jewishness in the American WASP society. Philip Roth, one of the prominent writers of the Jewish novel tradition, deals with the problematic aspects of being a Jewish in the multiculturalistic structure of America. His characters are usually not comfortable in their environment and they oscillate between the Jewish milieu and the gentile world to find a better place for themselves. Roth?s fiction explores and reveals the tensions that the Jewish self experiences as he interacts with both cultures.