An examination of intertextual elements in Jeanette Winterson's Sexing the Cherry and Angela Carter's the Bloody Chamber and Other Stories
Jeanette Winterson'ın Vişnenin Cinsiyeti ve Angela Carter'ın Kanlı Oda ve Diğer Hikayeler adlı eserlerinde metinler arası öğelerin bir incelemesi
- Tez No: 677761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Jeanette Winterson'ın Vişnenin Cinsiyeti ve Angela Carter'ın Kanlı Oda ve Diğer Hikayeler adlı yapıtlarında kullanılan metinlerarası biçim ve öğeleri metinlerarasılık kuramı kapsamında incelemektedir. Metinlerarasılık kavramının kökenlerine ilişkin kapsamlı bir tartışmanın ardından, seçilen edebi eserlerin analizinde Genette Gerard ve Julia Kristeva'nın metinlerarası kuramları uygulamaya konulmuştur. Çalışma, hem Jeanette Winterson hem de Angela Carter'ın peri masallarının ataerkil yapısını ve söylemini yapıbozuma uğratmak ve yıkmak için metinler arası biçimler olarak parodi ve anıştırmayı kullandığını ileri sürmektedir. Çalışmanın amacı, seçilen edebi eserlerde metinlerarası biçim ve öğelerin nasıl uygulandığını ve bu metinler arası öğelerin her iki eserde de nasıl işlendiğini belirlemektir. Masalların önceden var olan kodların, söylemlerin ve metinlerin devam eden yeniden yapılanmalarını temsil ettiğine inanılmaktadır. Winterson'ın Vişnenin Cinsiyeti ve Carter'ın Kanlı Oda ve Diğer Hikayeler adlı kısa öykü koleksiyonunda batı masalları yeniden yazılmaktadır. Bunun üzerine, bu tez, seçilen her çalışmada bu masalları dönüştürmek için metinler arası öğelerin nasıl kullanıldığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın nihai amacı, seçilen eserleri metinlerarasılık kullanımı açısından karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the intertextual forms and elements used in Sexing the Cherry by Jeanette Winterson and in The Bloody Chamber and Other Short Stories by Angela Carter in the scope of the theory of intertextuality. Following a comprehensive discussion of the origins of the term 'intertextuality', the intertextual theories of Genette Gerard and Julia Kristeva are put into practice in the analysis of the selected literary works. The study asserts that both Jeanette Winterson and Angela Carter employ parody and allusion as intertextual forms to deconstruct and to subvert patriarchal structure and discourse of fairy tales. The purpose of the study is to identify how the intertextual forms and elements are applied in the selected literary works and how these intertextual elements function in both works. It is believed that fairy tales represent ongoing reconstructions of pre-existent codes, discourses, and texts. Winterson's Sexing the Cherry and Carter's short story collection The Bloody Chamber and Other Short Stories rewrite the Western fairy tales. Thereupon, this thesis detects how intertextual elements are used to transform these fairy tales in each selected work. The final purpose of the study is to compare the selected works in terms of the utilisation of intertextuality.