A new historicist approach to Jonathan Swift's 'A Modest Proposal' and A Tale of A Tub
Jonathan Swift'in 'Mütevazi Bir Öneri' ve Bir Fıçı Öyküsü isimli eserlerine yeni tarihselci bir yaklaşım
- Tez No: 589989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU ÖZGE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, İngiliz toplumunun ve on sekizinci yüzyıl boyunca krallığın siyasal yaklaşımının hiciv türünü kullanan Jonathan Swift tarafından nasıl eleştirildiğini tartışmaktır. Tez, önemli bir arka plan bilgisi sağlamak ve“Mütevazı Bir Öneri”ve Bir Küvet Hikayesi'nin Yeni Tarihselci analizini yapmak yoluyla kritik perspektifini açıklamayı amaçlamaktadır. Okuyucuya yazarın hayatının ve on sekizinci yüzyılın bazı kesimlerinin yanı sıra hiciv türü ve Jonathan Swift'in eserleri hakkında bilgi verilmektedir. Swift'in, çağdaki toplumun zihniyetini ve dönemin ana politik doktrinlerini, hiciv türünden geniş bir şekilde faydalanarak eleştirdiği tartışılmıştır. Bir Küvet Hikayesi'nde Swift, İngiltere'nin on yedinci yüzyılın sonları ve on sekizinci yüzyılın başlarında İrlanda'da uyguladığı siyasi, sosyal, dini ve ekonomik baskının altını çiziyor. Swift,“Mütevazı Bir Öneri”de, İngiltere'nin İrlanda'da sömürge uygulamalarına dikkat çekiyor. Yönetici ve üst sınıf İrlanda'daki insanların İngiltere'nin sömürge uygulamaları konusundaki kayıtsızlığına dikkat çekiyor. Yamyamlığı İrlanda'nın parasal sorunlarına alternatif bir çözüm olarak önererek, endişesini ironi, parodi ve alegori gibi edebi teknikler kullanarak makalesine ironik bir şekilde yansıtmayı seçiyor. Jonathan Swift, daha geniş bir ölçekte, evrensel olarak paylaşılan insan duygularına ve kibir ve açgözlülük gibi özlemlerine saldırmayı amaçlamaktadır. Asıl amacının, çağındaki insanlara ihanet etmek ve reform yapmak olmasına rağmen, Jonathan Swift, hiciv kullanımıyla her çağdaki etkili bir yazar olduğunu kanıtlıyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to discuss how the British society and political approach of the kingdom in the course of eighteenth-century is criticized by Jonathan Swift employing the genre satire. The thesis is aimed at explaining his critical perspective by means of providing pertinent background information and carrying out new historicist analysis of“A Modest Proposal”and A Tale of a Tub. The reader is provided with information about some fractions of the author's life and the eighteenth-century as well as the genre satire and the works of Jonathan Swift. It has been discussed that Swift criticizes the mentality of the society of his age and major political doctrines of the era making extensive use of the satire genre. In A Tale of a Tub, Swift underlines the political, social, religious, and economic subjugation England exercised over Ireland in the last decades of the seventeenth and the beginning of the eighteenth centuries. Swift, in“A Modest Proposal”, points out the colonial practices of England on Ireland. He lays emphasis on the indifference of the people in ruling and upper-class Ireland regarding the colonial practices of England. By suggesting cannibalism as an alternative solution to Ireland's monetary problems, he chooses to reflect his concern ironically in his pamphlet using literary techniques such as irony, parody, and allegory. On a larger scale, Jonathan Swift aims at attacking the universally-shared human emotions and aspirations like arrogance and greediness. It has been observed that even though his original purpose is to berate and reform the people of his age, Jonathan Swift proves himself to be an influential writer in any age through the use of satire.