İşletmelerde işgücü verimliliğini etkileyen faktörlerin analizi ve bir uygulama
  1. Tez No: 61266
  2. Yazar: HAKAN BAYRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET İşletmelerin ürettikleri mal ve hizmetlerindeki artışlar, mevcut sistem girdilerinin verimlilik artışına bağlıdır. Ülkenin ekonomik büyümesinin yanı sıra, çalışanların satın alma güçleri, işçi ücretleri, çalışma saatleri, ekonomik koşullar ve işletmenin yönetim biçimi verimlilikle ilişkilidir. İşletmelerin temel amacı faaliyetlerini karlı biçimde yürüterek varlıklarını sürdürmektir. Üretim maliyetlerinin artması ve mevcut pazarlardaki rakiplerin çoğalması işletmelerin sahip oldukları üretim kaynaklarını daha etkin kullanmalarını gündeme getirmiştir. İşletmelerin yoğun rekabet ortamı içinde gösterdikleri performansı ortaya koyabilmek için çeşitli ölçütler geliştirilmişti. Bu ölçütler içinde verimlilik en önemli performans ölçütüdür. İşletmelerin üretim maliyetlerini düşürerek serbest piyasa koşullan içinde varlıklarını sürdürebilmeleri bu ölçütün uygulanmasına bağlıdır. Üretim girdisi olan işgücünün diğer sistem girdileri içinde farlı bir önemi vardır. Üretim sürecinde sistem girdilerini bir araya getirip sistem çıktısını oluşturan işgücüdür. İşgücünün göstereceği performans işletmenin performansını çok yakından etkilediği için verimlilik ölçme ve değerlendirme ölçütleri işgücü faktörü üzerinde yoğunlaşmıştır. İşletme yöneticilerinin işgücü verimliliğinin arttırılması konusunda doğru kararlar alabilmeleri doğru bilgilere sahip olabilmeleri ile mümkündür. İşgücü verimliliğinin öncelikle hangi faktörlerden ne biçimde etkilendiğinin belirlenmesi sonucunda yönetim doğru kararlar alabilecek ve işletmenin başarısı artacaktır. Yöneticilerin işletme verimliliğinin, işgücü verimliliği ile arttırılmasını sağlayacak karar destek sistemine duydukları ihtiyaçtan hareketle mesleki eğitim, ücret, teknolojik yatırım- kararlan, işsağlığı ve işgüvenliği koşullan ile yönetim-organizasyon yapısının işgücü verimliliği üzerindeki etkilerinin belirlenmesine dayalı bu araştırma sonucunda, işgücü verimliliğin nasıl geliştirilebileceğine ilişkin öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increases of the products and services depends on the productivity increase of system inputs. Besides, economic growth, purchasing capacity and labor wages, working hours, economics conditions and management form of the organization are related with productivity. The main purpose of the organization is to keep up own existence by performing activities in a profitable way. Increase of the production costs and increase of the competitors in the existing markets have put on the agenda that organization should use their production sources more efficiently. Various criterion's have been developed in order to achieve the performance which the organization show in an intensive competence environment. Among these criterion's, productivity is the most important performance criterion. Organization ability to keep up their existence through free market conditions by reducing the production costs depends on the application of this criterion. Labor which is a production input, has a different importance among the other system inputs. It is labor that constitutes the system output by gathering the system inputs in production process. Because the performance which organization would show, effected the organization's performance too closely, productivity measurement and valuation criterion's have focused on the labor factor. It is possible to make correct decision about increasing the organization manager's labor productivity organization managers only with the ability to have the night information. As consequence of determining how labor productivity is effected firstly by which factors, management will make correct decisions and the organizations success will increase. In departure from the manager's requirement for decision support system would get the organization productivity to be increased with the labor productivity, as a result of this research which is based on determining job health and safety conditions and the effects of the management-organization structure proposals relating to how labor productivity could be improved have been introduced.