Performans değerlendirme sistemi ve ücretlerin belirlenmesinde kullanımı
  1. Tez No: 239303
  2. Yazar: CENGZHAN TABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Modern is piyasalarında, performans degerlendirme sisteminin kullanımının artma egiliminde oldugu ve sistemin modern insan kaynakları yönetimi uygulamalarının bir parçası oldugu gerçektir. Günümüzde küresellesmenin de etkisiyle isletmelerin üretim kaynaklarına ulasmaları eskiye göre kolaylasmıstır. Diger kaynakların her isletme için kolayca ulasılabilir hale gelmesi ile, fark yaratacak rekabet gücünü getirebilecek olan kaynagın, insan kaynakları oldugu ortaya çıkmıstır. Performans degerlendirme sistemi de bu kaynagın nasıl daha verimli kullanabilecegine yönelik çalısmaktadır. Performans degerlendirme sisteminin ücretlerin belirlenmesinde kullanılması, hem ücretlerin çok önemli bir konu olmasından hem de performans degerlendirmeye dayalı ücret belirlenmesi uygulamasının sorunlara ve olumsuz görüslere açık olması nedeniyle hassas bir konudur. Hem mikro ekonomik hem de makro ekonomik seviyede ücretler büyük ölçüde önemli bir konudur. Bu durum, ücretin bir ülkede çalısanların ve o ülkenin genel yasam standartlarını belirleyici önemli bir etken olmasından ileri gelir. Performans degerlendirmesi, teoride tüm degerlendirmelerin dogru ve tarafsız olarak yapılacagını öngören bir uygulamadır. Tam dogru degerlendirmelerle belirlenen ücretler adil olacak ve basarılı çalısanı ödüllendirecektir. Buna ek olarak çalısanları yüksek performans göstermeye yönelik motive de edecektir. Fakat uygulamada hatalara ve performans degerlendirmesine dayalı ücret belirlemeye karsı olumsuz tutumlara rastlanmaktadır. Diger bir ifadeyle, performans degerlendirme sistemi degerlendirmeler dogru ve tarafsız sekilde gerçeklestirilebilirse, verimliligin arttırılması için kullanılması gereken önemli bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
n modern business market, it is a reality that the usage of performance evaluation system has a tendency towards increasing, and the system is an important part of the modern human resources management. Today, through the effect of globalism it has become easier for the organisations to access the production resources when compared to the past. Because other resources became easily reachable for the organisations, the resource that has the ability to create a difference is now the human resources. Performance evaluation system is working on the subject, ?How can this resource be made more effective?? The usage of performance evaluation system by determining the wages is a sensitive and important subject, both of the reasons because the wages are very important, and wage determining process based on performance evaluation system results is always open to problems and negative opinions. Wages are important in both of the micro economic and macro economic fields. This is because, wages are an important determinant factor for living conditions and standarts of a country and its working people. Performance evaluation system is a process that foresees that all evaluations will be objective and true, in theory. Wages that are determined by precisely true evaluations will be fair, and reward workers with a successful performance. In addition to this it will motivate workers towards working with high performance. But in real life, there are always problems, evaluation mistakes and negative opinions against the system. In another words, if the process can be executed precisely and objectively, performance evaluation system is an important and must have system for increasing productivity.