İkitelli organize sanayi bögesi ve mekansal etkileri
Ikitelli organized industrial complex and its influences on the area
- Tez No: 215023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR TİMOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve Mekansal Etkileri konulu bu çalışmada,bölgenin kuruluş yeri olarak seçimine etki eden faktörler ile kuruluş yerininuygunluğu ve halen Organize Sanayi bölgesinin mekansal-çevresel etkileriincelenmektedir.Ülkemizde kırk yılı aşkın bir süredir uygulanmakta olan Organize sanayibölgeleri ile sanayinin kentlerde yarattığı çeşitli sorunların belli bir disiplinaltına alınması hedeflenmiştir. Aynı zamanda Organize sanayi bölgeleriuygulaması ile kalkınmanın itici gücü olan sanayileşmenin teşvik edilmesi vebölgesel kalkınmanın dengeli dağıtılması da hedeflenmiştir. Bu çalışmadaorganize sanayi bölgelerinin ülkemizdeki uygulamaları ve bu günkü durumuayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul'daki tarihi yarımada çevresinde yeralan küçük ve orta boy işletmelerin belli bir düzen içinde faaliyet yürütmelerive kent içine sıkışıp kalan üretim alanlarının kent dışında gerekli altyapıimkanları ile desteklenerek üretim yapmaları amacıyla planlanmıştır. Ancakgerek üretim alanlarının planlanmasında yapılan yanlışlar, gerekse dahasonra bölgenin konut alanları ile çevrilmiş olması, İkitelli Organize Sanayibölgesinin bir çok sorun ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştur.Bir yılı aşkın bir zamanda ortaya çıkan bu çalışmada, bölgedeki yöneticiler,site yöneticileri, işyeri sahipleri, çalışanlar ve bölgede faaliyet yürüten resmive sivil örgütler ve belediyeler ile yapılan anketler ve yüzyüze yapılangörüşmelerden elde edilen bilgi ve bulgular değerlendirilmiştir. Türkiye'deOrganize sanayi bölgelerinin bugünkü durumu ile bölüm yüzden fazla e-mailve telefon görüşmesi sonucu elde edilen bilgilerin derlenmesi ile ortayaçıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled ?İkitelli Organized Industrial Complex and its Influences onthe Area?, focuses on the factors that have influenced the selection of thisarea for establishing the industrial region, the feasibility of the area and theenvironmental effects of the said Organized Industrial Complex.The goal of establishing Organized Industrial Complexes in our country,which has a past of about 40 years, is primarily to take various concerns andproblems that are created by industry in cities under control. Another goal ofestablishing these regions is encouraging industrialization as a compellingforce in the overall development of the country and establishing a balance inthe development of various areas. This study is focused on theimplementations in Turkey as regards organized industrial regions and thepresent situation.The Organized Industrial Complex in İkitelli has been planned andmaterialized with the purposes of facilitating the functioning of small and midsize enterprises that have been spread throughout the historic peninsula inIstanbul in an organized arrangement and with the necessary infrastructure.However the İkitelli Organized Industrial Complex, after its construction, hasbeen facing various problems due to some mistakes in the planning ofproduction areas and the fact that this complex, in time, became surroundedby residential units.During this study which took a period of one year, various findings and otherinformation obtained from the managers of establishments in the area,managers of apartment buildings, owners of enterprises, workers, official andcivil organizations serving in the area, questionnaires given to themunicipalities and personal interviews, have been evaluated. The section ofthe study related to the present situation of organized industrial complexes inTurkey, reflects the data compiled from more than a hundred e-mails andphone calls.