Günümüzde Isparta'da yaşayan yörüklerin siyasi ve kültür tarihleri
Political and cultural histories of living nomads nowadays in Isparta
  1. Tez No: 215033
  2. Yazar: AYŞE HİLAL TUZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Konar - göçerlik Anadolu'daki Yörükler arasında uzun yıllar süregelmiş birhayat tarzıdır. Develerle yaylaktan kışlağa, kışlaktan yaylağa yapılan göçlerdengünümüze yansıyan izleri bir zamanlar konar-göçerlerin yoğunlukla yaşadıklarıIsparta ilinde sürmeyi istedik ve Anamas dağı civarını çalışmamızın merkezi olarakbelirledik.Çalışmamız, Isparta ilinde Sütçüler (Yeşilyurt), Şarkikaraağaç (Gedikli),Eğirdir (Serpilköy) ve Aksu (Sofular) ilçelerinden seçtiğimiz dört Yörük köyü ileYenişarbademli ilçe merkezini kapsayan bir saha araştırmasıdır. Bu çalışma ile göçerhayatta sürdürülen pek çok gelenek ve göreneğin yerleşik hayata geçmiş Yörükköylerinde hala sürüp sürmediğini görmeyi ve geçmişi hatırlayanların anlattıklarınıkayıt altına almayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
Nomadic is a life style of Anatolian Nomads, which is being obtained for along time. We wanted to trail Nomads life, in Isparta and around Anamas Mountainwhere they commonly lived, and find traces that they left during their migrationsfrom mountain pasture to sheltered place with camels in the past. So we assumed thatmaking a fieldwork in these areas could show us the real evidences of nomadic life.This fieldwork contains 4 chosen Nomad village: Aksu (Sofular), Sütçüler(Yeşilyurt), Şarkikaraağaç (Gedikli), Eğirdir (Serpilköy) and Yenisarbademli countyseat. With this fieldwork we wanted to see whether if plenty antiquities of migrantNomads are still valid among the residence Nomad Village or not. And we aimed torecord expression of their background.