Peyami Safa'nın Fatih-Harbiye Romanı'nın setaksı üzerine bir inceleme
A syntax on the fiction: ?Fatih-Harbiye? of Peyami Safa
  1. Tez No: 215047
  2. Yazar: SHUZHEN Lİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 638
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle Türk dilinin söz dizimi hakkında kısa bilgilerverilmiş ve sözdizimi, kelimeler ve cümleler olmak üzere iki temel başlıktaincelenmiştir. Türkçe sözdizimini açıklamak için öncelikle kelime çeşitleri ve dahasonra cümle çeşitleri hakkında kısaca bilgiler verilmiştir.Daha sonra bu bilgiler ışığında, Türk edebiyatının en başarılı yazarlarından birinin,en önemli eserleri arasında yer alan Fatih-Harbiye romanı söz dizimi bakımındananaliz edilmiştir. Çalışmamızda, Fatih-Harbiye'de yer alan bütün kelime grupları,cümle yapıları ve kullanılışları incelenmiş ve istatistiksel olarak verilmiştir.Peyami Safa' nın bu romanı, Türk dilinin söz dizimi ve güzel kullanımlarıyla,yapılarıyla dolu olduğu kadar, ait olduğu dönemin toplumsal yapısını ve problemlerinide anlatması bakımından önemlidir. Dolayısıyla, bu eserin söz dizimi analizi sonucuelde edilen bilgiler, ilgili dönemde dilin kullanımının , yazarın tarzının ve dile, romankavramına vb. bakışının somutlaştırılması için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This graduate thesis gives information about the syntax of Turkish Language firstin two main titles: words and sentences. In order to reach this aim, short description ofdifferent word and sentence groups of Turkish introduced and then analyzed on thefiction ?Fatih ? Harbiye? which is one of the masterpieces of Peyami Safa who is afamous Turkish writer.By giving syntax analysis results of the fiction, this work, aims to supplyinformation that can be useful to understand the language usage of that time andwriting habits, fiction style and view point of the writer to language itself and the?fiction? as a concept.