Üst düzey yönetici doyumlanma (moral) ve güdülenmeleri (motivasyon) ile işletme verimliliği arasındaki bağlantı
Morale and motivation of top level mangers and their correlation with effiency
- Tez No: 215046
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalısma Türk özel sektör yöneticilerinin güdülenmelerini çesitli güdülenme modelleriaçısından degerlendirmeyi degisik boyutlarıyla incelemeyi ve daha önce (1966 ve 1978'de)elde edilmis bulgularla karsılastırmayı amaçlamıstır. Bu karsılastırma yöneticileringüdülenmelerindeki egilimlere ısık tutarak, yeterli ve yetersiz yönlerini açıga çıkarmıstır.Ayrıca, yöneticilerin güdülenmeleriyle isletmelerin verimliligi arasındaki korrelasyon dahesaplanmıstır. Arastırmanın bulguları ileride yapılacak boylamsal karsılastırmalar için de birbaz olusturmaktadır. Arastırma güdüleme konusunda daha neler yapılması gerektigini deortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing the motivations of Turkish private sector managers interms of the different dimensions of a variety of motivation models and to compare thepresent status with previous (1966 and 1978) findings. This comparison indicates the trends inmanagerial motivations and the adequate and inadequate developments over time. Moreover,the correlation between managerial motivations and productivity of their firms have beencalculated. Findings will be useful as a basis of comparison for future longitudinal research.Finally, findings will indicate the need for improvements in managerial motivations.