Ombudsman kurumu, Türkiye'de uygulanabilirliği ve kültür ve turizm sektörü için bir uygulama model önerisi
The institution of ombudsman, applicability in Turkey: a proposed model for culture & tourism sector
- Tez No: 215048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZDemokratik parlamenter sistemlerde yöneten ile yönetilen arasındaki ilişkiler yönetsel hukuk sistemi kurallarıyla düzenlenir. Çağdaş demokrasinin gelişim sürecinde, toplum ve birey (yönetilen)ler tarafından yönetenlere; insan hakları, adil, eşit, özgürlükçü ve şeffaf bir hukuksal yönetim sistemi için yapılan baskılar, değişik işlev alanları olan denetim kurumlarının oluşmasını sağlamıştır.Bu çalışmada; önce geleneksel, yönetsel ve hukuksal yönetim sistemi tanımlamaları ve süreçler anlatılmıştır. Yönetimin denetlenmesi işlevinin özellikleri açıklanmıştır.İkinci bölümde, 1809 yılında İsveç'te kurumsallaşan ve günümüze kadar doksanı aşkın ülkede etkin bir biçimde Devlet-Yurttaş ilişkilerini düzenlemekte bir araç olarak kullanılan ?Ombudsman? organının genel tanımları, evrimi, işlevleri ve değişik ülkelerdeki uygulanış biçimi detaylı bir biçimde incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise Ombudsman organının, Türkiye'nin yönetsel gerçeklikleri göz önüne alınarak, ne ölçüde uygulanabileceği irdelenmiş ve son olarak bir model Ombudsman Yasa Taslağı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn democratic parliamentary systems, relations between manager and person being managed are arrange with law system?s rules. In the modern democracy?s development process, pressures made to people who are being managed by society and individuals, for human rights, just, equal, liberalistic and transparent law management system, are caused to form auditing associations that has different function areas.In this study; firstly traditional, managerial and law-abiding management systems and processes are told. Management auditing function?s characteristics are explained.In the second part, ?Ombudsman? organ?s, that is institutionalized in Sweden in 1809 and used as a tool for organizing government-citizen relationships in more than ninety countries up to now, general definitions, evolution, functions and applications in different countries are examined.In the third part, Obdusman organ?s degree of putting into practice is discussed by thinking of Turkey?s managerial realities and in the last part Ombusman Law Draft is presented.