Kemal Tahir'in hikaye ve romanlarında Anadolu
Anatolia in the story and novels of Kemal Tahir
  1. Tez No: 215065
  2. Yazar: ELİF PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Kemal Tahir (1910-1973), edebiyatın ve düşünce hayatının özgünlükten çok taklitle yürüdüğü bir ülkede, sanatı ve düşünceleriyle genel eğilimlerin dışında kalabilmiş birkaç yazardan biridir. Yazarın 1941 yılında Tan gazetesinde tefrika edilen Göl İnsanları hikâyeleri ve 13 yıl kaldığı Anadolu hapishanelerinde Türk köylüsü hakkında yaptığı gözlemlere dayanarak yazdığı romanları, yaşamını Türk insanının gerçeğini aramaya adamış bir romancının Anadolu'ya eğildiği dönemi temsil eder. Çağdaşı olan yazarlardan, farklı bakış açısıyla ayrılan yazarın, köyü ve köy insanını yorumlayış biçimini, eserlerinin detaylı tetkiki ve analizi sonucu elde etmeye çalıştık. Bu çalışmanın amacı, kendini Türk toplumunu anlamaya ve sorunlarını çözmeye adamış olan Kemal Tahir'in, Anadolu meselelerine nasıl yaklaştığını ve çözüm getirip getirmediğini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Kemal Tahir (1910-1973) is one of a few authors, of a country where literature and intellectual life goes about imitations, more than originality. Author?s series of tales ?Göl İnsanları? (People of Lake), which is published on the newspaper ?Tan? on 1941 and the novels written by him in Anatolian prisons he had stayed for 13 years, in lght of his remarks on Turkish villagers; represents the period when a novelist who devoted his life for seeking the reality of Turkish People, has went further into the subject matter of Anatolia. We have tried to analyze in depth, and comprehend the way he interprets villager and the village, as an author who is dissimilar with his contemporaries, in his different insight. The purpose of this work is to understand the way Kemal Tahir approached the problems of Anatolia and whether he has offered solutions for these.