Osmanlı Türkiyesi'nde modern fizik (19. yüzyıl)
Modern physics in Ottoman Turkey (19th century)
- Tez No: 215066
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA GÜNERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZTezimiz, fiziğin 19. Yüzyıl Osmanlı Türkiyesi'ne girişini, benimsenmesi ve geçirdiği evrimi ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu değişimin izlerini takip etmek için, bilim ve eğitim alanında Osmanlı modernleşmesinin öncüsü olan kurumlar, Mühendishane-i Berri-i Hümayun, Mekteb-i Bahriye-i Şahane, Mekteb-i Fünun-i Harbiye-i Şahane ve Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane seçilmiştir.Bu okulların bazılarında 19. yüzyılın ilk yarısında modern fiziğe dair konular okutulmasına rağmen, henüz fizik olarak adlandırabileceğimiz bir ders bulunmamaktaydı. Değişimin ilk aşaması, 19. yüzyılın ortalarına doğru ders programlarına fizik derslerinin konması olmuştur. Bu süreci, yalnızca fizik konularını içeren ilk Türkçe kitapların ortaya çıkması izlemiştir. Fizik üzerinde uzmanlaşmış bir kaç hoca bulunmakla birlikte, böyle bir profesyonelleşme ondokuzuncu yüzyılda henüz yoktur. Fizik derslerini veren hocalar, aynı zamanda kimya ya da matematik dersleri de vermektedir. 19. yüzyıl fiziğinin en önemli sembollerinden olan laboratuarlar ise henüz emekleme aşamasındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe present thesis aims to study the introduction, reception and evolution of physics in 19th century in Ottoman Turkey. To trace the course of this development, focus is given on the military institutions: Mühendishane-i Berri-i Hümayun, Mekteb-i Bahriye-i Şahane, Mekteb-i Fünun-i Harbiye-i Şahane ve Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane which pioneered in the modernisation of science and education in the Empire.Although topics related to physics were thought in some of these schools, their curriculum did not include a course that could be qualified as a physics course. The earliest stage of this change is the introduction of physis courses in the curriculum, followed by the publication of physics textbooks in Turkish. Only a few professors were specialised in physics: no professionalisation took place in the 19th century. Professors of physics also teach chemistry and mathematics. Laboratories symbolizing 19th century physics were only in their infancy.