Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisi üzerinde meydana getirdiği yapısal değişiklikler
The structural changes wich was occured on Turkish economy by The Customs Union
  1. Tez No: 215074
  2. Yazar: ABDÜLKADİR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ülkelerin arasında ekonomik açıdan dengesizliklerin var olduğu bir dünyada,her ulus belirli güç dengelerine uygun bir yer işgal etmektedir. Çok eskiden beri,sanayileşmiş ülkeler, sermaye birikimleri için siyasal olarak kontrol ettikleri bölgelerinkaynaklarını ve bu bölgeleri Pazar olarak kullanıyorlardı.Entegresyon, bütünleşme hareketleri 19.yy'da başlamış ve özellikle 20.yy'ınilk yarısından itibaren artan bir seyir takip etmiştir. Bu hareketler dünyanın belirli birbölgesinde kalmamış Avrupa, Latin Amerika, Avustralya, Asya ve Avrupa gibi birbirinden farklı ve uzak birçok bölgede gerçekleştirmeye çalışılmıştır.Üç bölümden müteşekkil olan çalışmamda sırasıyla; entegresyongirişimlerinin gelişimi Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri ve Türkiye Gümrük Birliğiantlaşması olarak ele alınmıştır. Ardından Tam üyelik için GB aşamasında yapılmasıgerekenler, AB Ekonomik mevzuatına uyum sağlanması, GB'de tüketici ve rekabetinkorunması, mevzuat uyumu malların serbest dolaşımı ve ticaret politikası elealınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a world which has instability among the countries in terms of economics,every nation occupies a certain place which is suitable for its balance of power.Since ancient times, the countries which are industrialized have been using thesources of regions which they are controlling politically and the regions itself asmarkets for their capital accumulations.Integration and the movement of entirety started in the 19th century andespecially insreased cuntinually in the first half of 20th century. These movementshasn?t remained in one part of the world and tried to substantiate in different anddistance continents such as; Europe, Latin America, Australia and Asia.In my work, which is consist of three parts, development of integrationentrepreneurships, relationship between turkey and European Union and TurkeyCustoms Union deal are taken into consideration. Then things to do fort he fullmembership to Customs Union, the adaptation to EU Economic regulations,preserving the consumer and rivalry in CU, the free circulation of the goods whichare regulated according to legislation and the politics of trade are explained.