Tacitus'un German kavimlerine bakışı
Tacitus and his view on German tribes
- Tez No: 215076
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez birbirini tamamlayan dört ana bölümden oluşmaktadır. Bölümlerden ilki olan `Tacitus'un yaşamına, eserlerine ve dönemine genel bir bakış'ın amacı bu tezin konusunun temelini oluşturan antik çağ tarih yazarlarının en önemlilerinden biri olan Tacitus'u tanıtmaktır.İkinci bölüm olan `Antik Çağ Yazarlarında Germania' Tacitus öncesi antik çağ yazarlarında Germania kavramını inceler. Bu bölüm birinci bölümün devamı niteliğinde olup, üçüncü ve asıl bölüm olan `Germania Halklarının Yerleşim Yerlerine ve Kökenlerine Genel Bakış' kısmına hazırlık niteliğindedir.`Germania Halklarının Yerleşim Yerlerine ve Kökenlerine Genel Bakış' bölümünde Tacitus'un Germania eserinde izlediği sıraya sadık kalınarak, Germania kavimlerinin fiziksel görünümleri, yaşam tarzları, gelenekleri, askeri yapıları, evlilik kurumları ve daha bir çok özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir.`Germania'nın Kavimleri' adlı son bölümde ise, kavimler teker teker anlatılmış ve kendilerine özgü davranışları detaylıca açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four major chapters which complete each other. The first chapter is named ?A look at Tacitus? life, his works and his times? and the purpose of this chapter is to introduce the main subject of the thesis, Tacitus - one of the most important ancient historians of all times.The second chapter, which is called ?Germania in Ancient Authors? analyzes the idea of Germania as described by ancient writers who lived and wrote before Tacitus. This chapter is the continuation of the first chapter and the preparation for the third and main chapter of the thesis ?A look on the Earliest Beginnings and the Land of the Germans?.In the ?A look on the Earliest Beginnings and the Land of the Germans? chapter, aspects such as the physical appearance of the Germans as well as their life style, traditions, army organizations, marriage and many other qualities are examined while remaining loyal to order Tacitus used in his Germania.?Germanic Tribes? which is the last chapter, examines Germanic tribes in detail, one by one, and explains their particular customs.