Tacitus'un eserinde Germania halkları ve kültürleri
The peoples and cultures of Germania in the work of tacitus
- Tez No: 740513
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS RECAİ TEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Akdeniz dünyası insanı, sınırları dışarısında kalan Orta ve Kuzey Avrupa halklarını hep barbar olarak nitelendirmiştir. Özellikle Iulius Caesar'ın M.Ö. 58 senesinde başlattığı Gallia seferi sırasında Ariovistus önderliğinde birleşmiş olan Germamia halklarının kuvvetleriyle tanışması Romalıların, bu halkın kültürünü tanıma ihtiyacını başlatmıştır. Takip eden yıllarda Augustus'un imparatorluğu sırasında Germania'yı fethetmek için düzenlediği üç büyük seferle Germania halkları ve Roma arasında askeri ilişkiler de gelişti. Bazı kavimler hızlı bir şekilde Roma egemenliğini kabul edip onunla sıkı ilişkiler kurdular. Fakat Roma'nın bu kavimleri egemenliği altında toplamaya çalışması kavimlerin isyanlarına neden oldu. Bu dostluklar ve savaşlar nedeniyle Romalılar Germania halklarının kültürünü ve yaşantılarını daha yakından tanımıştır. Tacitus bu savaşların yoğun olduğu 1. yüzyılın sonuna kadar elde edilen bilgileri derleyerek Germania eserini oluşturmuş ve nispeten yeni tanınan Germania halklarının kültürünü anlatmayı başarmıştır. Bu nedenle çalışmamızda Tacitus'un eserini temel alarak Germania halklarının kültürünü inceledik.
Özet (Çeviri)
The people of the Mediterranean World have always described the peoples of Central and Northern Europe outside their borders as barbarians. Especially, meeting the Germanic peoples' forces united under the leadership of Ariovistus during the Gallia campaign initiated by Iulius Caesar in 58 BC, the Romans started the need to know the culture of this people. In the following years, military relations between the Germanic peoples and Rome also improved with the three great expeditions that Augustus organized to conquer Germania during his empire. Some tribes quickly accepted Roman sovereignty and established close relations with it. However, Rome's attempt to gather these tribes under its rule caused the tribes to revolt. Because of these friendships and wars, the Romans got to know the culture and life of the Germanic peoples more closely. Tacitus created the Germania work by compiling the information obtained until the end of the 1st century, when these wars were intense, and succeeded in explaining the culture of the relatively newly recognized Germanic people. Therefore, in our study, we examined the culture of the Germanic people based on the work of Tacitus.