Havran çayı havzasının (Balıkesir) CBS ve uzaktan algılama yöntemleriyle taşkın ve heyelan risk analizi
GIS and remote sensing based flood and landslide risk analysis in the Havran river basin (balıkesir)
- Tez No: 215084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir ili sınırları içinde bulunan Havran Çayı havzasında meydanagelen taşkın ve heyelanlara ait risk analizi, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve UzaktanAlgılama (UA) yöntemlerinden faydalanılarak gerçekleştirilmiştir. Havza ölçeğindekirisk yönetimi çalışmalarına temel oluşturacak bu çalışmada, havzadaki taşkın veheyelanların faklı senaryolara göre ortaya çıkardığı riskler üzerinde durulmuştur.Bunun için, öncelikle sahanın tanınması ve risk analizi çalışmasına yön vermesibakımından havzanın genel fiziki özellikleri ele alınmıştır. Daha sonra riskin ortayaçıkmasında temel olan havzadaki beşeri faktörler ve doğal faktörler üzerindedurulmuştur. Son olarak da doğal faktörlerin değişik senaryolarına göre risk analiziçalışmaları yapılmıştır.Çalışma kapsamında, CBS tabanlı sayısal veriler ve UA verileri temel altlık olarakkullanılmış olup, bunların yanında birçok sözel ve istatistiksel veri ile araziçalışmaları coğrafi perspektifte değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, çalışma sahasınınolası taşkın ve heyelanlar karşısındaki etki alanları ve özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, flood and landslide risk analysis of Havran river basin have beenstudied using GIS and Remote Sensing (RS) techniques. Risk analysis which is thefirst step in risk management have been introduced using different scenarios offloods and landslides in the basin.Because of these, first of all to understand of the basin and to give the studies someguidance physical characteristics of basin have been considered. Secondly, elementat risk and their vulnerabilities and potential damaging events like floods andlandslides for the basin have been studied. Finally, risk analysis have been doneaccording to different scenarios of the potential hazards in the basin.GIS based digital data and RS data have been used in the study. Also, someattribute data, statistical data and field works have been mentioned in geographicalperspective. Finally, effects and consequences of probable floods and landslides inthe Havran river basin have been exposed.