Feyhaman Duran ve koleksiyonu hatlarının çağdaş Türk resmine yansımaları
The reflections of Feyhaman Duran and his collection of calligraphs upon th emodern Turkish painting
  1. Tez No: 215085
  2. Yazar: FATİH ELCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARA ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 687
Özet
?Feyhaman Duran ve Koleksiyonu Hatlarının Çağdaş Türk Resmine Yansımaları?başlıklı Doktora tezime başlarken amacım; öncelikle çok yönlü bir sanatçı olanressam ve hattat Feyhaman Duran'ın, hayatında ve yapıtlarında, daha sonra da sahipolduğu koleksiyonunda hat ile resmin buluşmasını tespit etmek; sonra da bunun,diğer Türk ressamlarına ve çağdaş Türk resmine yansımalarını ele almaktır. Bunedenle öncelikle yapmam gereken, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki FeyhamanDuran Kültür ve Sanat Evi'nde muhafaza edilen hat koleksiyonunu incelemekti.Koleksiyonun, çok değerli hattatlara ait levhaları içermesinin dışında, asıl benimçalışmam için önemli olan tarafı; iki yönden hat-resim birlikteliğini temsil ediyoroluşuydu. Bunlardan birincisi; ?bir ressam olarak? Feyhaman'ın yaptığı hatlevhalarıydı. Yani sanatçı, hat ve resmin birlikteliğini öncelikle kendi hayatındayaşamış ve bu doğrultuda değerli eserler vermişti. Koleksiyonun benim için önemliolan ikinci yönü de, içerdiği çeşitli sanatçılara ait ?yazı-resim? levhalardı. Böylecetezimde, hat ve resim arasında sağlam bir köprü kurmuş olan koleksiyonu; nitelik,tür, teknik, imza, tarih, ölçü tespiti ve fotoğraflamayla detaylı olarak tanımladım.?Feyhaman Duran Koleksiyonu Hatları? başlığı altında incelediğim hat levhalarınınkonu zenginliği ve aynı levha içinde birkaç farklı içerik bulunabilmesi sebebiyle,eserleri konularına göre değil, bulundukları yere göre tasnif etmeyi uygun buldum(eviçi, atölye ve arşiv). Bu konuda ulaştığım sonuçları ve değerlendirmeleri; ?FeyhamanDuran Koleksiyonu Hatları?, ? Feyhaman Duran Koleksiyonu Hatları BağlamındaHat-Resim İlişkisi? ve ?Hattat Feyhaman Duran? başlıklarında yansıttım. Buhareket noktasından sonra ele aldığım diğer konu; ressam Feyhaman Duran'ın, hatsanatına resimlerinde yer veriş tarzı ve ?Feyhaman Duran? özelinden yola çıkarak,Çağdaş Türk resminde, aynı sentezi değişik şekillerde yansıtan diğer sanatçılar oldu.Bu konuyla ilgili, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki koleksiyonun yanısıra,müzeler, kütüphaneler, özel koleksiyonlar ve sanat galerilerinde geniş bir araştırmayürüterek elde ettiğim sonuçları, tezin ?Feyhaman Duran'ın Hat Sanatına YerVerdiği Tabloları? , ?Feyhaman Duran'ın Hat Sanatına Yaklaşımı ve ResimlerindeEle Alış Tarzı? ve ?Feyhaman Duran'ın Öncesinde, Çağdaşları ve Ardılları ArasındaResimlerinde Hat Sanatına Yer Veren Diğer Ressamlar? başlıklarında açıkladım.Tezin sonuç bölümünde ise; çağdaş Türk resminde hat sanatının kullanımı, ressam vehattat Feyhaman Duran'ın bu şemadaki konumu ve etkisine ilişkin vardığımneticeleri ele alarak çalışmamı tamamladım. Oldukça çok sayıdaki görsel malzemeyi,tezin metninden ayrı bir cilt halinde vermek, daha uygun bulduğum bir yöntem oldu.
Özet (Çeviri)
My aim with this thesis is, to determine the intersection of the paintings and thecalligraphs in the collection of Feyhaman Duran and the works of art during his lifeand study his effects upon other artists. In order to do this, I firstly studied theCalligraph collection which is in the Feyhaman Duran Culture and Art House whichbelongs to I. U. Except the fact that the collection contains very valuable tabletswhich belong to the very famous calligraphers, the point that I study this collection isthat this collection represent the union of the calligraphs and paintings. First of allthese reasons, the tablets that Feyhaman Duran made ?as an artist?. So, the artistlived this union of calligraph and painting during his life and made precious pieces ofart. The second important for me of the collection is, the literary-paintings tabletswhich were made by other artists. So that I have the opportunity to define thecollection which formed a bridge between calligraph and painting very detailed withquality, type, technique, signature, date, determination of size and photographs. Ireflected the conclutions that I found under the ?Calligraphs of the Feyhaman DuranCollection?, ?Calligrapf-Painting relations from the perspective of Calligraphs ofFeyhaman Duran Collections? and Feyhaman Duran as Calligrapher? headlines. Theother topic that I gained after this point was; the style that ?As an artist? FeyhamanDuran reflected calligraph art in his paintings and moving from himself, ?FehamanDuran?, the other artists that reflected the same synthesis with different styles inModern Turkish Paintigs. About this topic, in addition to collections of I.U, I studiedprivate collections, art galleries, museums and libraries. The conclutions that I cameup with, is under the ?The Paintings that Feyhaman Duran made with Calligraphs?,?The approach of Feyhaman Duran to the Calligraph and The Way He Took Up inHis Paintings? and ?The Other Artists That Took Up Calligraphs in Their Paintings?headlines. In the conclution part of this thesis, I wrote the conclution that I came upwith about the usage of Calligraphs in Modern Turkish Paintings, artist but also acalligraph Feyhaman Duran?s place in this diagram and his effect in this area. Themethod that I thought more suitable was to make a binding of the many visualmaterials that I used.