Türk bankacılık sektöründe yeni rekabet ortamı - maliyet yaklaşımı : risk faktörü ve bankaların risk algısı.
New competition climate in the turkish banking sector - cost perspective . risk and risk tolerance of banks.
- Tez No: 215092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ONGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bankacılık alanında Batı'da yaşanan birleşme ve satın alma hareketinden farklı olarak gelişmekte olan ve uzun yıllardır sürekli istikrarın sağlanamadığı piyasalarda hareketin yabancı bankaların yerli bankaları satın almak tarzında şekillendiği gözlenmektedir. Globalleşme stratejisi güden ve öz kaynakları güçlü olan bazı uluslar arası bankaların ülkelerinde yaşadıkları zorunluluklar ve kazanç amaçlarıyla bu piyasalara yöneldikleri tespit edilmiş, ayrıca bu kuruluşların elindeki üstün risk yönetim teknikleri ve ulaştıkları çeşitlendirmenin boyutundan dolayı önemli avantajlara sahip olduğunu gözlenmiştir. Finansal Aracılık Teorisi üzerinde yapılan çalışmalarda son yıllarda risk faktörüne ağırlık verildiği ve kurumların risk algısının ulaşılan çeşitlendirme ve kurumların kültürlerinin bir sonucu olarak şekillendiği belirtilmektedir. Sağlanan coğrafik ve aktif çeşitlendirmelerinin katkıları olmakla beraber ülke ve likidite riskinin yerli kuruluşların risk algısını daha muhafazakar kıldığı, bunun bir sonucu olarak da kuruluşların potansiyelin altında büyüdükleri ve kar sağladıkları düşünülmüş ve çalışmamızda bu durum tespit edilmeye çalışılmıştır. Yabancı bankaların sektöre rekabet getirdiği ve etkinliği artırdığı yapılan birçok çalışmada kanıtlanmış olmakla beraber, bankacılıkta yabancı pay sahipliğinin yükselmesinin birçok yararı ve zararının olduğu halen tartışılmaktadır. Bu çerçevede yabancı bankalara verilen sınırsız giriş imkanı tartışma konusu edilmiş ve yabancı oranının artmasının sakıncaları da gözetilerek sektördeki yerli bankalar ve paralelinde otoriteler için politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unlike mergers & acquisitions in the West, in emerging countries banking sector where there is no stability for a long time, foreign banks goes into the sector by buying incumbent banks. Several banks with a globalisation strategy and who have high capital equity with motivations of consolidation in home country and profit opportunities take actions, and besides with risk management technicques and high level of diversification they had an advantage over the incumbent banks. Studies on Financial Intermediation Theory tries to explain events in the light of risk management, and it is argued that risk tolerance of institutions is determined by diversification level and the cultures of institutions. Although there is the positive effect of geographical and asset diversification on risk tolerance, potential country and liquidity risks make domestic banks more risk averse institutions, and as the result grow below potentials, make lower profits and in our study we try to determine this factor in Turkey. Although in several studies foreign banks are proved to increase competition and efficiency in the emerging markets, foreign ownership on banking sector has many pros and cons as discussed. In this respect entrance of foreign banks in the domestic sector without a limit has been determined as a discussion point and taking the disadvantages of increasing foreign ownership into consideration, we try to determine some policy prescriptions for domestic banks to survive and monetary authorities for better management.