Alacakların menkul kıymetleştirilmesi ve Türkiye uygulaması
Asset backed securitization and Turkey?s practice
  1. Tez No: 215093
  2. Yazar: EMRAH GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Finans piyasalarında ortaya çıkarılan yeniliklerden belki de en önemlilerinden bir tanesi menkul kıymetleştirme uygulamasıdır. Kurumların artan sermaye ihtiyaçları ve bu amaçla kendilerini fonlama zorunlulukları menkul kıymetleştirme uygulamalarını üzerinde önemle durulması gereken bir konu haline getirmiştir. Ülkemizde ise uzun vadeye sahip ve ucuz maliyetli fonların eksikliği ciddi biçimde hissedilmektedir. Yürütülen bu çalışma ile, menkul kıymetleştirme temel mantığıyla ortaya konulmuş, verilen örneklerle de dünya ekonomisi için olduğu kadar Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkılar da ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Securitization is, maybe one of the most important newness in the finance markets. Instutions have increasing needs of capital and with this purpose needs of funding became the securitization in to the important condition to be researched. In our country absence of having long redemption dates and economical cost of the fund, needs this kind of applications. With the examples in theese applications of the basic sense of securitization the contrubutions of the economy in the countries around the world as well as Turkish economy will tried to be told.