İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaygın eğitim uygulaması: İSMEK
Non-formal education in Istanbul Metroplitan Municipality: in the example of ISMEK
- Tez No: 215094
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Yaygın egitim, bireylere hayat boyu ögrenme imkanı saglayarak, kendilerinisürekli gelistirmeleri yoluyla, bireylerin içinde yasadıkları yöre ve toplumun daekonomik ve sosyal gelismesine önemli katkılar saglamaktadır.Toplumsal kalkınmanın yerel kalkınmadan basladıgı gerçegi dikkatealındıgında, vatandasa en yakın hizmet birimi olan yerel yönetimlerin ve yerelihtiyaçların karsılanmasında en etkin rolü oynayan yerel yönetim birimi olanbelediyelerin yaygın egitim hizmetlerinin sunumunda yetki ve sorumlulugununarttırılması gerekliligi kendini göstermektedir.Türkiye'de belediyelerin, yaygın egitim alanındaki görev ve faaliyetleriincelendiginde, on yıl öncesine kadar bu alanda kayda deger bir faaliyetleribulunmadıgı, bununla beraber, son on yıl içerisinde özellikle Büyüksehirbelediyelerinin bu yönde önemli mesafeler kaydettikleri görülmektedir. Büyüksehirbelediyeleri arasında ise, stanbul Büyüksehir Belediyesi, 1996 yılında kurduguyaygın egitim organizasyonu olan stanbul Büyüksehir Belediyesi Sanat ve MeslekEgitimi Kursları (SMEK) ile bu alanda ön plana çıkmaktadır. SMEK son on yıldırstanbullulara yaygın egitim alanında önemli hizmetler sunmus ve sunmaya devametmektedir. Bu çalısmada, belediyelerin yaygın egitim alanında faaliyetgöstermelerine neden gerek duyuldugu, bu faaliyetlerin neler olabilecegi ve stanbulBüyüksehir Belediyesi Sanat ve Meslek Egitimi Kurslarının 1996- 2006 yıllarıarasındaki on yıllık dönemde sundugu yaygın egitim hizmetinin nitelik ve nicelikyönünden incelenmesine çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
Non-formal education greatly contributes to the place and society where theindividuals live not only social but also economic developments by providing theindividuals life long learning and by improving themselves continuously.Considering the fact that social improvements start with local improvements,both the governments which are the closest civilian serving units and themunicipalities which play the most important roles in providing the local needsshould be given not only more authorities but also more responsibilities whilepresenting the non-formal education.Studying the responsibilities and activities of the municipalities in Turkey onnon-formal education nothing important is noticed before 1996 but it is easily seenthat metropolitan municipalities have done a lot of valuable things. Among themetropolitan municipalities, especially Istanbul Metropolitan Municipality showsitself greatly, with the Art and Professional Training Courses of IstanbulMetropolitan Municipality (called SMEK) which it established in 1996 as a nonformaleducational organisation. SMEK has been serving the people in stanbul nonformaleducation for the last ten years.n this thesis, I will try to study and show why municipalities need noninformaleducational activities and shat these activities could be and the qualities andthe quantities of SMEK offered from 1996 to 2006.