Kurumsal yönetim anlayışının özel sermayeli bankaların yapısı ve işleyişi üzerine etkileri
What's the effect of the corporate governance concept on the private banks' structure and operation
  1. Tez No: 215095
  2. Yazar: CÜNEYT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türk bankacılık sektöründeki dalgalanmalar , kamuya yüklediği zarar dışında, bireylerin, esnafların, ticari ve kurumsal nitelikli firmaların da mali anlamda bu dalgalanmalardan zarar görmesine neden olmaktadır. Gelişmekte olan ülkemizde sermaye yeterliliğii minumum düzeyde olup, neredeyse tüm işletme sermayesi ihtiyaçları ve yatırım finansmanları Banka kredileri ile karşılanmaktadır. Banka iflas ve TMSF'na devirlerinin olduğu dönemlerde, piyasalarda büyük hacimli dalgalanmalar yaşanmakta ve halka arz vasıtasıyla banka hisselerini elinde bulunduran küçük yatırımcılar ve banka mudileri zarar görmektedir. Kendi tüzel kişiliklerine olan görev ve sorumluluk dışında bankaların müdilerine, küçük ortaklarına ve kredi vermek suretiyle likiditesine destek sağladığı tüm kuruluşlara karşı sorumlulukları vardır. Bu nedenlerle bankalar iyi yönetilmelidirler.Kurumsal yönetim; şeffaflık, hesap verilebilirlik, sorumluluk ve eşitlik ilkeleri ile iyi bir yöntim şekli sunan ilkeler dizinidir. Bu ilkelerin uygulanması her kurum için başarılı yönetime giden anahtardır ve önemlidir. Fakat Kurmsal Yönetim var olan sorumlulukları ve yükümlülükleri dolayısı ile Bankalar için ayrı bir önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
The fluctuations in the Turkish banking sector cause to damage individuals, tradesmen, firms having commercial and corporate natures in the financial meaning except ascribing the damages to public. Capital adequacy is minumum level at the our developing country, almost all working capital, requirements and investment financing are met by bank credits. İn the periods of bank bankruptcy and transfers to TMSF fluctuations in the big scale shall be realized and bank depositors and small investors having bank stocks via public offerings shall be damaged. They have responsibilities against bank depositors, small partners and all enterprises whose liquidity is supported by them except their duties and responsibilities related to their own legal entity. For these reasons, the banks should be well-managed.Corporate governance is principle list offering well management method with transparency, accountability, responsibility, and equity principles. For ever corporation, performing of these principles is key to reach successful administration and so important. However, corporate governence presents differend importance for banks because of its existing responsibilites and obligations