Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İSMEK örneği
The role of vocational government informal training: ISMEK
  1. Tez No: 274042
  2. Yazar: AHMET ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küreselleşme ve teknolojik değişme, bir yandan pek iş ve mesleği yok ederken ortaya çok sayıda işe ve meslek çıkarmaktadır. Pek çok insanın sahip olduğu vasıflar, iş ve meslekle birlikte hızla geçerliğini yitmektedir. Bu çerçevede bir kişinin sahip olduğu tek bir vasıfla çalışama yaşamını ve kariyerini tamamlaması giderek zorlaşmaktadır. Bu gelişmeler, AB bünyesinde yaşam boyu öğrenme programlarının uygulanması ve yaygın eğitimin öneminin artması ile sonuçlanmıştır. Türkiye'de mesleki yaygın eğitim faaliyetleri geleneksel olarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki eğitim kurumlarında yürütülmektedir. Ancak bunun yetersiz kalması ve tüm dünyada eğitim hizmetlerin yerelleşme eğilimde olması, ülkemizde de belediyelerin özellikle de büyükşehir belediyelerinin meslek yaygın eğitim programları uygulamalarına neden olmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 1996 yılında bu doğrultuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kursları (İSMEK) bu girişimlerden birdir. Bu tez, belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolünü ve İSMEK örneği incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Globalisation and technological change have eliminated a large number of occupations and skills while bringing new jobs and occupations. Within this process, many workers have lost either their skills or their occupations. Within this framework, a person will not be able to complete his career or working life with a single skill or occupation. These developments have resulted in the embankment of life-long learning and non-formal training programmes. In Turkey, the Ministry of education formally provided non-formal education and training programmes. Due to its paucity and the tendency to decentralise e this sort of training programme has enabled mucipaliticy particularly metropolitan municipalities to undertake non-formal education and training programmes. ISMEK was established in 1996 by Istanbul Metropolitan Municipality with such a purpose. The aim of this thesis is to analyse the case of ISMEK.