Türkiye'de sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesi ve bankacılık üzerindeki etkileri
Taxation of capital market instruments in Turkey and effects on banking
- Tez No: 215096
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Vergi bir ülkedeki tüm kesimlerin ekonomik, mali, siyasi, sosyal faaliyet vehareketlerinin odak noktasıdır. Kamu hizmetlerinin kamusal yükünün bireylereyüklenmesi ve bu yükün hangi vergilendirme rejimi ile dağıtılacağı ekonomidekisürekliliğin ve istikrarın sağlanmasında çok önemli bir konu olarak karşımızaçıkmaktadır.Bu çalışma ekonomide hassasiyetle üzerinde durulan ve tartışılansermaye piyasası araçlarının 01.01.2006 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ve on yılsüreyle uygulanacak olan yeni vergilendirme rejimi ile getirilen kaynakta kesintiyönetiminin getirdiği yenilikleri ve değişiklikleri içermektedir. Ekonomidekitasarrufların yatırıma dönüştürülmesinde önemi yadsınamayacak sermaye piyasasıaraçlarına değinilerek, ayrıntılı şekilde yeni getirilen vergisel düzenlemelerin ışığıaltında yeni vergilendirme rejimi her bir araç bazında yorumlanmaya çalışılmıştır.Tasarrufların etkin yatırımlara dönüştürülmesinde sermaye piyasasının gelişmesi çokbüyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, menkul kıymet gelirlerininvergilendirilmesinde etkinliğin ve istikrarın sağlanması sermaye piyasasınıngelişmesinde kilit rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax is the focus point of actions and behaviours of all sectors in a country.Loading public services of public burden to individuals and delivering this burdenwith which taxation regime come across to us as a vital subject for providingcontinuity and stability in economy.This study contains improvements and changesat capital market instruments that being emphasized and dıscussed sensibility ineconomy, bring of collection at source method by coming result of new taxationregime which came in to effect on 01.01.2006 and will be applied by decade. Newtaxation regime has been tried to paraphrase detailed through every single instrumentin the light of new taxation arrangements which came in to effect by mentioningcapital arket instruments which are vitally important for transformation of savings toinvesments. Development of capital market contains high importance fortransformation of savings to investments. In this context, providing efficiency andstability at taxation on securities play leading role on the development of capitalmarket