Türk sigortacılık sektöründe kurumsal yönetim
Corporate governance in Turkish insurance sector
- Tez No: 423639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EBRU AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kurumsal yönetim 1990'lı yılların başından beri gerek kamu sektöründe gerekse özel sektörde yöneticilerin, bürokratların, akademisyenlerin ve yatırımcıların üzerinde önemle durdukları bir konu haline gelmiştir. Kurumsal yönetim anlayışını savunanlara göre, kurumsal yönetim dünya genelinde görülen finansal krizlerin çözümü kadar daha etkin ve profesyonel bir şirket yönetimini de sağlayabilecek ve de oluşturduğu güvenilir ortam sayesinde de şirketlere ihtiyaç duydukları fonları sağlayabilmelerine olanak tanıyacak bir araç olarak görülmektedir. Kurumsal yönetim olgusu başta Borsa İstanbul (BİST)'da işlem gören şirketler olmak üzere Türk sermaye piyasalarında vazgeçilmez bir yönetim şekli olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada önemi ve bilinirliği her geçen gün artan kurumsal yönetim anlayışının tarih boyunca gelişim süreci, dünyadaki ve Türkiye'deki serüveni, sigortacılık sektöründe kurumsal yönetimin önemi ve Türk sigortacılık sektöründe yer alan şirketler açısından kurumsal yönetim karşılaştırmasını içeren bir araştırma yapılmıştır. Bu kapsamda BİST'te işlem gören ve işlem görmeyen sigorta şirketleri açısından da bir karşılaştırma ortaya konulmuştur. Bu çalışma yapılırken araştırma yöntemi olarak geçmişte yapılan ve yayımlanan, bu alanda kabul gören çalışmalar dikkate alınmıştır. Öte yandan çalışmada kullanılan verilerin kamuya açıklanan ve şirketlerin internet sitelerinde yer alan güncel veriler olmasına da dikkat edilmiştir. Araştırma sonucunda BİST'te işlem gören şirketlerin işlem görmeyenlere göre kurumsal yönetim uyum düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüş olup, buna rağmen kurumsal yönetim seviyesinin Türk sigortacılık sektöründe BİST'te işlem gören şirketler açısından en yüksek seviyenin bir altında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For both government sector and private sector, corporate governance has become a much emphasized subject for managers, bureaucrats, academics and investors since the 1990s. According to proponents of the corporate governance, corporate governance is seen as a tool fort the companies of serving a better managing objectives and providing the resources needed by this confidence, as well as the solution for the financial crisis in global scale. Corporate governance cases has begun to be regarded as an indispensable form of management especially for the companies which are listed in Istanbul Stock Exchange (ISE) and generally Turkish capital markets. In this study, a research involving the importance and awareness of corporate governance carried out about the development process throughout the history, the adventure of it in Turkey and all over the world, the importance of corporate governance in the insurance sector and in the Turkish insurance industry. This research also there is a comparison of the companies in Turkish insurance industry relative to corporate governance implementations. In this comparison, the companies listed and not listed in Istanbul Stock Exchange were analyzed. While carrying out this analysis, the well known and widely acknowledged studies and articles which were done and written before were taken into account. On the other hand, it is noticed that the data used in the study is currently served for public disclosure on the websites of the companies. As a result of the study, corporate governance compliance level of the companies which are listed in ISE is obviously higher than the compliance level of the non-listed companies. In spite of that, corporate governance compliance level of the insurance companies listed in ISE is not the highest level, but one step below the highest level.