Mesleki ve teknik eğitimin öğrenen okul boyutunun analizi: Kütahya merkez ilçe örneği
Analysis of dimension of the learning school at professional and technical education Kütahya central county model
  1. Tez No: 215117
  2. Yazar: CELAL BOZTEPE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mesleki ve teknik okullar, mesleki egitim veren birer organizasyondur. Bu okullar endüstride ihtiyaç duyulan ara elemanları ihtiyacını karsılamak amacıyla kurulmus ve çalısmalarını bu yönde sürdürmektedirler. Günümüzde en büyük güç artık bilgidir. Bilgiyi elde etmek, elde edilen bilgi ile degisme ve gelisme saglamak artık çok önemlidir. Hayatın her alanında oldugu gibi okullarda da degisim ve gelisme çok büyük önem kazanmaktadır. Günümüzde bilgi toplumu en büyük sermaye kabul edilmektedir. Bu bilgi toplumunu olusturmanın en önemli adımını ise okullar olusturmaktadır. Mesleki ve teknik egitim veren okullar çesitli endüstri alanlarına ara eleman yetistirmeleri bakımından çok genis bir alana hitap etmektedirler. Mesleki ve teknik egitim veren okulların ögrenen organizasyon olarak yapılandırılmalıdır. Bu okullar mezun olan ögrencileri, ögrenen bireyler olarak yetistirip takım halinde hareket edebilen, ortak bir vizyonu paylasabilen ve sistem anlayısını benimseyen bireyler olarak yetistirilmeleri topluma büyük bir yarar saglayacaktır. Yüksek lisans tezi olarak sundugum çalısmamda ögrenme ile ilgili temel kavramlar, ögrenen organizasyonlar ve mesleki ve teknik egitim veren okulların ögrenen okul boyutu teorik olarak ele alınmıstır. Son olarak Kütahya ili merkez ilçede faaliyet gösteren mesleki ve teknik okullarda görevli ögretmen, yönetici ve diger personele yönelik hazırlanan anket uygulanmıs ve elde edilen sonuçlar degerlendirilmeye alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Professional and technical schools are technical education giving institutions. These schools are founded and continuing in this direction, for aiming to answer the need of footing staff of the industry. Nowadays, the biggest power is the knowledge. To gain the knowledge to change and develope with the gained knowledge is very important indeed. Changing and developping gains importance as like in every field of the life ever at the schools. Nowadays, knowledge society is accepted as biggest capital. The most important step is the schools, too constitute of this knowledge society. Professional and technical education giving schools are addressing to every big area because of their training footing-staff in different kings of industrial area. Professional an technical education giving schools must be constituted as learning institution. These schools will obtain a big advantage to community, after education as learner peopler and can be in team meaning, can share a cooperative vision and adopt system mentality. Main concepts related with learning, learner institutions and Professional and technical education giving schools? dimension of learner school is dealed in my study. I have presented as postgraduate work. As result, preparat questionnaire is applied, tended and duty teachers, administrators, and other personall in central district of province Kutahya founded, professional and technical schools, and obtained results are evaluated.