Seramik sektörünün rekabet gücü analizi:Bilecik ili örneği
Ceramics sector competition force analysis:Example of Bilecik
- Tez No: 215121
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Rekabet gücünün belirleyicileri; 1960'lı yıllarda kitle üretimi ile sağlanan üretim fazlalığı, 1970'li yıllarda maliyet düsüklüğü, 1980'li yıllarda ise kalite üstünlüğüdür. 1990'lı yıllara gelindiğinde ise ülkelerin zengin kaynaklarına ve ucuz üretim faktörlerine dayalı üretim yerini, müsteri gereksinimlerini karsılayacak değerler yaratmaya bırakmıstır. Küresel rekabetten payına düseni alan Türk Seramik Sektörü; doğal hammade kaynaklarına ve ucuz isçilliğe dayalı rekabet anlayısından; farklılasma, markalasma, ve yeni tasarımlar ile değer yaratarak dünya pazarlarında rekabet etme anlayısına geçis asamasındadır. Ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlayan seramik sektörü içerisinde en önemli iki alt faaliyet alanı Seramik Kaplama Malzemeleri ve Seramik Sağlık Gereçleri sektörüdür. Ülkemizde bulunan Seramik Kaplama Malzemeleri ve Seramik Sağlık Gereçleri sektörüne ait isletmelerin %40'ına yakın bir kısmı Bilecik ilinde faaliyet göstermekte olup, bu bölgede faaliyet gösteren isletmeler arastırma örneklemi olarak seçilmistir. Bilecik ilinde faaliyet gösteren Seramik Kaplama Malzemeleri ve Seramik Sağlık Gereçleri isletmelerinin örneklem olarak seçilerek analiz edildiği çalısmamız üç bölümden olusmaktadır.Çalısmamızın birinci bölümünde seramik hakkında genel bilgiler verilerek, Dünya'daki ve Türkiye'deki Seramik Kaplama Malzemeleri ve Seramik Sağlık Gereçleri sektörü çesitli yönleri ile incelenmeye çalısılmıstır. Çalısmamızın ikinci bölümünde rekabet ve rekabet gücü kavramları üzerinde durulmus, rekabet stratejileri ve rekabet gücü belirleme analizleri incelenmistir. Üçüncü bölümde ise Bilecik ilinde Seramik Kaplama Malzemeleri ve Seramik Sağlık Gereçleri sektöründe faaliyet gösteren onbes isletmeye kırkbir sorudan olusan anket uygulaması yapılmıstır. Anket sonucunda elde edilen veriler ısığında; sektör rekabet gücü belirleme analizleri olan SWOT Analizi, Elmas Modeli Analizi ve Performans Güçleri Analizi yöntemleri kullanılarak seramik sektörünün rekabet gücü analizi olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
The defining factors of the competition force were surplus of production supplied by mass production in 1960?s, low costs 1970?s, superior quality in 1980?s. However, in 1990?s production based on the rich resources of the countries and cheap production factors had been replaced by creating values to answer the needs of the customers.Turkish Ceramic Sectors; that has been taken its part from global competition, has been making a transition from a competition understanding based on raw material resources and cheap labor to differentiation, cretaing trademarks and new designs, to take its place and compete in global market. Ceramics sector, which supplies high supplementary value to country?s economy, includes two most important sub production sectors; ceramic coating materials and ceramic medical equipment. Approximately 40% of companies in ceramic coating materials and ceramic medical equipment sectors are in fact located in Bilecik and had been chosen as examples in this research. This work includes three chapters of analysis of the compares, chosen as an example in the ceramic coating materials and ceramic medical equipment sectors in Bilecik. In the first chapter, a general information about ceramics is given and many aspects of ceramic coating materials and ceramic medical equipment sectors is examined in Turkey and Globe. In the second chapter competition and its force is studied, competition strategies and analysis of determining the competition force is examined. In the third chapter, a survey consisted of fourty-one questions, had been taken by fifteen companies in ceramic coating materials and ceramic medical equipment sectors in Bilecik. As a result of the survey, ceramics sector competition force analysis had been formed by using SWOT Analysis, Diamond Model Analysis and Performance Force Analysis.