Örgütlerde çalışanları güçlendirmeye yönelik uygulamaların rekabet gücüne etkisi: Bucak/Burdur bölgesi 3 s plazalar örneği
The aims towards the employees empowerment in organizations and their impacts to the competition power: Example of Bucak/Burdur 3s sites
- Tez No: 215122
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüz rekabet ortamı, örgütleri yeni yönetim tekniklerini ve yöntemlerini kullanmaya mecbur etmektedir. Bu ortamda, özellikle belli bir bölgede, belirli markaların satıs, servis, yedek parça bayiligini yapmak suretiyle faaliyet gösteren firmalar, bölgesel rekabet içerisinde, ana markanın rekabet etkinligi yanında kendi iç yapılarıyla ilgili faktörleri gözden geçirmek ve kendilerine rekabet avantajı yaratacak yönetim tarz ve tekniklerini benimsemek durumundadır. Bu tip firmaların rekabet gücü kazanabilmesi noktasında çalısanları güçlendirmeye yönelik uygulamaların önemli oldugu düsünülmektedir. Çalısanları güçlendirmeye yönelik uygulamalar; rekabeti yasayan ve asıl amacı bölgesinde faaliyet gösteren diger firmalardan daha fazla satıs yaparak bölgesel etkinligi saglamak olan bu firmalara, rekabet gücü baglamında ne tür etkiler yapmaktadır? sorusundan hareketle meydana getirilen bu tez çalısmasında; Bucak/Burdur bölgesinde otomotiv sektöründe 3 S plaza olarak faaliyet gösteren iki firma örnegi incelenmistir. Bu örnek firmaların çalısanları, çalısanları güçlendirmeye yönelik uygulamaları ve satıs potansiyelleri analiz edilmistir. Yapılan analizler sonucunda, çalısanları güçlendirmeye yönelik uygulamaların daha yogunlukta görüldügü firmalarda çalısanların; örgüte baglılık, sahip oldukları bilgi birikim ve deneyimleri firma için paylasma derecelerinin daha yüksek oldugu, isle ilgili karar verme yetkisinin ve sorumlulugun çalısanlara aktarılması ile çalısan performansının arttırılabilecegi bulgularına ulasılmıstır. Bununla birlikte çalısanları güçlendirmeye yönelik uygulamaların yogunlukta oldugu firmanın rekabet gücü göstergelerinin daha yüksek oldugu anlasılmıstır. Arastırmada, elde edilen bulguların degerlendirilmesiyle, günümüz rekabet ortamında örgütler için önemli oldugu düsünülen sonuçlara varılmıstır .
Özet (Çeviri)
Today?s competition environment compels organizations to use new techniques and methods. In this environment companies that selling certain trademarks and deal business of sale, service and spare should review their internal structures and adopt management methods and tecniques that create competitive advantage for themselves next to main trademark of efficency in regional competition. For such companies; it is believed that the most important factor is worker to acquire power of competitiveness. Our question is what sort of impacts made by those firms that aim to employees empowerment to raise their sales and reach regional efficiency in the context of competitiveness power. Our thesis consist of 3 sections. In the first section organization, value competitiveness and empowerment of employees were emphasized. In the second section, implements those aims to empowerment of employees and impact of these was examined on the firms in theory. In the third section, Two firms deal business of sale, service and spare in automobile sector as a 3S site were analysed in terms of their workers, the exercises of powerment and their sale potentail. As a result; findings were revealed by comparing to this two firm?s evidences.