Süruri Divanı'ndaki manzum tarihler (sayfa 250-322)
Poem of histories at Sururi Divan
  1. Tez No: 215124
  2. Yazar: ÖZLEM GÜZELLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
18. yüzyılın ikinci yarısıyla 19. yüzyılın baslarında yasamıs olan Sürûrî'nin 3 tane eseri vardır: 1. Divan 2. Hezeliyât 3. Sürûrî Mecmuası. Sürûrî, Türk edebiyatının en önemli müverrih sairidir. Tüm tezkirelerde ve edebiyat tarihlerinde de söylendigi gibi Sürûrî, gelmis geçmis en büyük tarih düsürücüsüdür. Tarih düsürücülügü, eski zamandan beri sairlik kabiliyetlerinin gösterildigi oldukça begenilen bir ugras alanı olmustur. Ancak bu sanat, 18. yüzyılda iyice yaygınlasmıs, her sair aynı zamanda birer tarih düsürücüsü olarak anılır olmustur. Ancak yazdıgı pek çok tarihle Sürûrî, tüm zamanların en büyük tarih düsürücüsü oldugunu göstermis ve Sürûrî-i Müverrih, tarihçi Sürûrî olarak meshur olmus ve öyle anılagelmistir. Asıl adı Seyyid Osman olan sair, Adanalı'dır. Daha yirmi yaslarındayken ?Hüznî? mahlasıyla tarih manzumeleri yazmaya baslayan Sürûrî'nin en büyük özelligi alelâde bir olay hakkında dahi defalarca tarih düsürebilmesidir. Onun manzum tarihleri yanında baska bir özelligi de mizâhî yönüdür. Hezeliyat'ında topladıgı hicivlerinde ?Hevâî? mahlasını kullanmıstır. Bunlar Sürûrî'nin kıvrak zekasını ve mizahçılıgını gösterse de, bu manzumelerin edebî bir degeri yoktur. Hezeliyat'ı olur olmaz konuları isleyen, çogu müstehçenlikten ibaretten olan hezllerle doludur. Sürûrî, dilinin sadeligi ve mahallî unsurlarla süphesiz mahallîlesme akımının da en büyük temsilcilerindendir. Sürûrî'nin kisiligi kadar edebî sahsiyetinde önemli derecede etkisinin oldugunu düsündügümüz sahsiyetlerden biri Sünbülzâde Vehbî'dir. Hakkında en fazla tarih düstügü kisilerden birisi Vehbî olmasına ragmen, en çok hicvi de yine onun yazmıstır. Sürûrî, gerek uç noktalarda kaleme aldıgı hicivleriyle ve gerek birbirinden güzel binlerce tarih manzumesiyle Türk sairleri arasında renkli bir sima olarak kendini göstermis ve Türk edebiyat tarihindeki müstesna yerini almıstır
Özet (Çeviri)
Sururi, who lived during the second half of the 18. century and the beginning of the 19. century had 3 major literary works: 1. Divan 2. Hezeliyat 3. Sururi Mecmuasi. Sururi is one of the most significant historian poets of Turkish literature. As stated in almost all biographic poetry works and Turkish literature history, Sururi is one of the greatest history writers ever. ?History writing? has always been a literary field where the writer?s poetry skills could be beautifully displayed. During the 18. century, this area of literature had become so popular that every poet was also considered a ?history writer?. However, the vast number of histories Sururi wrote, earned him the well-deserved title of the greatest ?history writer? ever, and from then on was referred to as Sururi-I Muverrih, or in other words, historian Sururi. Sururi?s real name was Seyyid Osman, and he was born in Adana. When he was only in his early twenties Sururi started writing literary history under the epithet ?Huzni?. The most striking feature of his works was the fact that he could go on and on about a simple, ordinary event. Another significant literary feature of Sururi?s, is the satirical tone of his works. He used the epithet ?Hevai? in Hezeliyat where he collected all his satirical poetry works. Even though these writings show Sururi?s sharp wit and his sense of humor, they have no literary value. Hezeliyat is filled with satirical poems on inappropriate topics with an over-reliance on slang. With the use of his simple language, Sururi also become one of the pioneers of the literary movement called mahallilesme. One of the people who had a great deal of influence not only on Sururi?s personality, but also on his literary character was Sunbulzade Vehbi. A great deal of Sururi?s work including his satirical poems and history writing revolved around the same person, Vehbi. With his edgy satirical poems and thousands of beautifully written historical works, Sururi has become one of the most colorful characters, and earned himself a very special place in Turkish literature history