Kredi kartı kullanımını etkileyen etmenlerin istatistiksel analizi
Statistical analysis of the factors effecting the usage of the credit cards
- Tez No: 215123
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İstatistik, Banking, Economics, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kredi kartları, kisilerin yanlarında nakit para tasımaksızın mal ve hizmet satın almalarına olanak tanıyan, bu mal ve hizmetlerin bedellerinin belli bir süre sonra ödenmesini veya belirli bir faiz karsılıgında taksitlendirilmesini saglayan ve böylece kredi kullanma olanagı saglayan; ayrıca nakit para çekebilme kolaylıgı veren bir tür ödeme aracıdır. Kredi kartının ödeme aracı olarak kullanılmasının tarihi çok eski olmamakla birlikte, son yıllarda kredi kartı uygulaması bütün dünyada önemli artıs göstermistir. Ülkemizde de kredi kartları özellikle bankacılık alanındaki kredi kartı uygulamasındaki gelismelere baglı olarak çok kısa süre içerisinde hızla yaygınlasmıstır. Kredi kartları maliyeti düsük oldugu için tüketici kredisi uygulamasının en yaygın kullanılan biçimidir. Bu tez kredi kartı kullanımını etkileyen etmenlerin istatistiksel analizinin yapılarak, sonuçlarının ortaya konulması amacıyla hazırlanmıstır. Tezin birinci bölümünde; kredi kartının genel esasları, kredi kartının tarihsel gelisimi ve kredi kartı uygulamasında taraflar arasındaki hukuki iliskiler anlatılmıstır. kinci bölümde; Türkiye'de kredi kartı uygulaması ile kullanılan kredi kartı türleri ve özellikleri, Bankalararası Kart Merkezinin kurulusu, kredi kartının ekonomik etkileri, Türkiye'de son yıllarda yasanan finansal krizler ele alınmıstır. Üçüncü bölümde ise 1994 ve 2004 yıları arasındaki kredi kartı kullanımını etkileyen etmenler istatistikî olarak incelenmistir
Özet (Çeviri)
Credit cards are kinds of means of payment which make it possible for the individuals to provide some property and service, pay the compensations for these properties and services afterwards or provide the installment of these properties and services; thus providing people with making use of credits; besides making it easy to draw some cash. Though credit cards haven?t been a means of payment for so many years; the usage of credit cadrs became wideworld relevant to the developments in the usage of credit cards. Especially in the field of banking, credit cadrs have become common in a very short period of time as the credit cards are low ? cost, they constitute the most common ways of credit card application. This thesis is prepared in order to put forward the results of statistical analysis of the factors effecting the usage of credit cards. In the first section of the thesis; general basis and historical development of credit cards and the legal interrelations among the sides have been told about. In the second section; the usage of credit cards and types of credit cards and their properties, besides the main office of credit cards related to jointly working banks the economical outcomes of credit cards and financial crisis recently in Turkey have been taken in to acount. In the third section; the factors effecting the usage of credit cards between 1994 and 2004 have been statistically examined.