Kurumsal etkinliği sağlamada stratejik bir araç olarak dış kaynak kullanımının rolü ve bir araştırma
The role of outsourcing as a strategic means of ensuring the organizational efficiency and a research
  1. Tez No: 215130
  2. Yazar: KUDRET KARABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yirmi yıldır yasanan degisimler ile birlikte kurum ve kuruluslarda bu degisimlere uyum gösterme çabasına girdiler. Özellikle rekabetçi baskı karsısında kalan isletmeler, bu baskı karsısında ayakta kalmak için yeni arayıslara yönelmisler bu çerçevede yeni birçok yönetim teknik ve yaklasımını uygulamaya koymuslardır. Bu tekniklerden biri de outsourcing yani Türkçe isletme literatürüne geçmis sekliyle dıs kaynak kullanımı (DKK) ya da dıs kaynaklardan yararlanmadır. Dıs kaynak kullanımı, kurum ve kurulusların temel uzmanlık alanı dısında kalan temizlik, yeme - içme - güvenlik, tasıma vb. hizmetleri o konuda uzman olan baska kurum ve kuruluslara sözlesmeyle devrederek kendi isine odaklanmasını saglayan, islerin daha etkin ve verimli bir biçimde yapılmasında etkili olan bir tekniktir. Dıs kaynak kullanımı, kurum ve kuruluslara kendi uzmanlık alanında isleri daha etkin ve verimli bir biçimde yapmasını saglarken, öte yandan da yeni projeler üretmeleri, yeni yatırımlara yönelmelerinde düsünsel açıdan zaman tasarrufu saglar. Kurum ve kurulusların temel faaliyet alanları dısında kalan alanlarda ise, o konuda uzman kurum ve kuruluslar islerin daha etkin yapılmasını saglayarak dıs kaynak kullanımı, hizmetin sunuldugu kurum ve kurulusa katma deger saglar. Dıs kaynak kullanımı, özellikle isletmelerin rutin islerden kurtularak temel yeteneklerine odaklanmaları sonucu etkinlik, verimlilik, esnek hareket edebilme ile birlikte rekabetçi tutumlarını güçlendirmelerini ve müsteri memnuniyetini de saglamayı mümkün kılar. Dıs kaynak kullanımına basvuran isletmelere bakıldıgında genelde maliyet azatlımı, süreç gelistirme, müsteri tatmini gibi alanlarda fayda saglamanın amaçlandıgı görülmektedir. Dıs kaynak kullanımına konu olan islere bakıldıgında ise genelde, temizlik, ulasım, güvenlik, bilgi teknolojileri vb. faaliyetlerin dikkat çektigi görülmektedir. Kurumsal etkinligin saglanmasında dıs kaynak kullanımının rolünün arastırıldıgı çalısmada, Kastamonu bazı kamu kurum ve kuruluslarında dıs kaynak kullanımına basvurulan faaliyetler, faaliyetlerin amacı ve etkileri arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Because of the changes in the last two decade, many cpmpanies and instituyions has been struggling to adapt themselves to those changes. Especially the companies subject to competivite pressure, hav inclined to new methods in order to survive, anda thus have echieved several managament techniques and approaches. One of those techiniques is outsourcing meaning to make use of exteranl sources. It involves transferring some servicies such as sanitation, mealsi refreshments, security, transportation, etc. To other Professional companies via contravts so that they will not be distracted by areas out of their speciality, but focus on their own profession in order ti present a more efficient and productivite performance. Besides this advantage, outsourcing providies the companies with extra time, labour and Money so as to come up with new-projects and to start new investments. On the other hand, the professional companies which providie subsidiary servicies mentioned above perfom the tasks moe efficiently and povidethe outsourcing cpmpany with economical and Professional serviece. Outsourcing, moeover, enables the companies to get rid of their routine mesentials, and to focus on their owntalents, and hence, together with efficiency, productivitiy and flaxbility, their compotitivite attitudes get boosted and customer atisfaction is achieved. When we major aims are to economize, customer satisfaction, and to save time. When we check the outsourced tasks, we see that the major outsourced fields are sanitation, transportation,security, information techonologies etc. Within hisresearch paper, we analysed the role of outsourcing in in institutioanl efficiency through detailed analysis on the outsourcing activities of some governmental and prostitutions, their aims in doing so and the effect of outsourcing an them.