İnsan kaynakları uygulamalarının iş ahlakı kapsamında incelenmesi : Kamu ve özel hastanelerin sağlık personeline yönelik bir uygulama
Examination of human resourses applications' within the scope of business ethic: An application directed to health personnels' of public and private hospitals
- Tez No: 215131
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
sletmelerin gelecekteki durumunu garantiye alacak ögelerin basında insanın geldigi birçok arastırma ve çalısmayla saptanmasına ragmen, isletmelerin üzerinde az durdukları konulardan birisi de insan kaynakları yönetimi uygulamaları olusturmaktadır. Günümüzde nitelikli isgücü, hastaneler için rekabet unsurudur. nsan kaynaklarını ve is ahlakının saglık isletmeleri için tasıdıgı deger önemli olmasına ragmen, bir çok hastanenin mevcut isgücü yeterli niteliklere sahip degildir. Arastırmanın amacı, kamu ve özel hastanelerdeki mevcut insan kaynakları uygulamalarında is ahlakının ne ölçüde dikkate alındıgını, 150 yatak ve üstü kapasiteli kamu ve özel hastane saglık personelinin algılamalarından yararlanarak incelemek ve mevcut durumu ortaya koymaktır. Arastırmanın ilk iki bölümünde arastırmaya ısık tutacak kavramsal konulara, üçüncü bölümünde ise, anket ile toplanan verilerin SPSS analizi sonuçlarına yer verilmis ve bu sonuçlardan elde edilen bulgular ısıgında hastanelerdeki mevcut durum ortaya konulmaya çalısılmıstır. stanbul ilinde 150 yatak ve üstü kapasiteli kamu ve özel hastanelerde görev yapan ve arastırma evrenimizi temsil ettigine inandıgımız 288 saglık personelinin algılamalarından ortaya çıkan arastırmamızın sonucunda elde ettigimiz bulgulara göre; özel hastaneler saglık personeli planlamasında, personel seçiminde, personel egitiminde, ücretlemede ve personel degerlemede kamu hastanelerine göre is ahlakına daha fazla özen göstermektedir. 150 yatak ve üstü kapasiteli hastanelerde insan kaynakları uygulamaları, kamu hastanelerindeki birtakım eksikliklere ragmen is ahlakı kapsamında sistematik bir sekilde dikkate alınmaktadır. Kamu hastanelerinde de insan kaynakları yönetimi biriminin olusturulması ve insan kaynakları konusunda uzman personel ihtiyacının giderilmesinin olumlu sonuçlar verecegi degerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
Although many research and studies indicate that human is one of the most important elements to guarantee the future of the business, business give less importance to the management of the human resources applications. Today, qualified labour force is a competition element for the hospitals. Although the importance of human resources and business ethic is utmost important, many hospitals do not posses enough qualified labour force. The aim of the researcher is to state current position in evaluating business ethic in public and private hospitals, which have more than 150 bed capacity, throughout taking views of the public and private hospitals? health workers. Conceptual issues, that could be a base to my research, are stated at the first and second part of my study. At the third part, result of SPSS analyses achieved through data collection of survey is stated and current situation of hospitals is tried to be stated according to these data. According to results of our research which is conducted at the public and private hospitals that have more then 150 bed capacity and within the boundaries of Istanbul by taking views of 288 heath workers who are believed to represent our research area, private hospitals are better than public hospitals in business ethic in issues like plaming, application, education, salary of a worker and evaluation of performance. Human resources application are taken into consideration in a systematic way in hospitals that have more than 150 bed capacity, however there are some deficiencies in public hospitals. Establishment unit of human resources management and having expert workers in public hospitals is evaluated to have positive results