Türkiye'de seçmen davranışlarını etkileyen sosyo-ekonomik faktörler
In Turkey social-economic factors that effects voter's behavior
  1. Tez No: 215141
  2. Yazar: UĞUR CEM DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Politik partiler politik alanda kamusal mal ve hizmet arz eden tüzel kişilerdir. Amaçları bir pazarlamacı gibi ellerindeki parti programı seçmenlere satabilmektir. Seçmenler de politik alanın tüketicileri olarak düşünülebilir ancak bu tüketiciler normal piyasa yapısındaki davranışlarının aksine rasyonaliteden uzaklaşabilmekte, kullandığı oyla kendine maliyet yükleyen bir politik dengenin oluşmasına da neden olabilmektedir. Bu politik dengenin oluşmasında seçmeni çevreleyen sosyal, kültürel ve ekonomik yapı kararlarını büyük ölçüde şekillendirebilmektedir. Bu yapı politik partilerin seçim programları ve iktidardaki dönemsel sosyal, kültürel ve ekonomik kararlarının da belirleyicisi olabilmektedir. Bu çalışmada politik partilerin davranış özelliklerinden ziyade, seçmenin oylama kararı üzerinde olası etkiye sahip sosyo-ekonomik faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma bu haliyle bir durum tespiti olup, dinamik bir analiz değildir. Bu durum analizi temelli çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde politik alanın iki aktörü olan seçmen ve politik parti kavramsal ve kısmi olarak ekonomi teorisi açısından tek tek ve etkileşimleri boyutunda açıklanmış ve ilişkileri analiz edilmiştir. Bu bölümde oylama mekanizmasının nasıl işlediği dünyadaki örnekleri, temsil sisteminin ne koşullarda sağlandığı konusunda bilgiler verilirken, aynı zamanda Türkiye'de seçme ve politik parti aktörlerinin anayasadaki yeri ifade edilmiştir. Bu bölümün son kısmında ise Türkiye'de tarihsel süreç içerisinde siyasi partiler ve oy dağılımları, kurulan hükümetleri ve oluşum yapıları, iktidar süreleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm, birinci bölümdeki tanımlayıcı bilgileri tamamlayacak şekilde oluşturulmuştur. Bu bölümde Türkiye'deki oylama yöntemi konusunda bilgi verilmiş, oyların dağılımına dikkat çekilmiş ve genel görünüm hakkında bilgilendirici açıklamalar tablolar ve grafiklerle desteklenerek anlatılmıştır. Seçmenlerin oylama kararını etkileyen unsurlar olarak yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, hane halkı nüfusu mülkiyet durumu, gelir düzeyi, meslek grupları, geçmiş dönemlerde kaç kez oy kullandıkları, parti üyelikleri, ilk oy haklarını hangi siyasi açılım yönünde verdikleri, son oylarındaki politik eğilimleri, bugün seçim olsa olası oy verme eğilimleri ve değer yargıları olarak da; kullanılacak oyun seçim sonucunu etkileyip etkilemediğinden, partilerin propaganda amaçlı ev ziyaretleri konularında ne düşündükleri vb. konulara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde yer alan tüm unsurların ekonomik analizleri ve birbirleri ile olan çapraz ilişkileri çapraz korelasyon tablosu ile gösterilmiş ve yorumlanmıştır ayrıca crosstabs yöntemi kullanılarak elde edilen verilerin oy verme eğilimleri arasındaki ilişkileri ile SPSS istatistik verilerinden elde edilmiş olan varyans analizleri ve scheffe' analiz sonuçlarının tablolarla gösterimi ve yorumlarına yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde analiz bulgularının değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada, seçmenlerin büyük kısmının kendilerine geçici refah sağlayan propaganda amaçlı ev ziyaretlerine bakmadığı, oy verme faaliyetini gerçekleştirirken siyasal ideolojisine göre oy verme eğiliminde olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç, seçmenlerin kendilerini spektrumun hangi noktasında tanımlıyorsa, oyunu da spektrumdaki o noktaya denk gelecek şekilde kullandığını göstermektedir. Çalışmada ulaşılan bir başka sonuçta, seçmenin sosyal sorumluluk duygusuyla sandığa gittiğidir. Dönemsel olarak seçimlere katılma düzeyleri incelendiğinde bu sorumluluk artışı da kendini göstermektedir. Çalışmadaki önemli sonuçlardan biri de seçmenlerin genel seçimlerde siyasi tercihini açıklarken, meclise taşımak istediği milletvekilinden çok siyasi partinin liderini veri almasıdır. Bu durum seçmenin genel seçimlerde parti lideri temelli parti hakkında bilgi sahibi olduğu, yoksa seçim bölgesindeki adayın yetenek, yapabilirlik ve oluşum içindeki gücü konusunda bir bilgisi olmadığı şeklinde ifade edilebilir. Diğer bir anlatımla, seçmenlerin büyük kısmı genel seçimlerde oy vermeyi düşündüğü partinin programını ve adaylarını hakkındaki aşırı eksik bilgilerini parti liderini veri alarak kısmen tamamladıklarını ifade etmek olasıdır. Bu eksik bilgi ve lider temelli oy verme kalıbına rağmen, genel olarak seçmenler oylarının politik dengeyi etkileyeceğine inanmaktadır. Sonuçların birbirleriyle olan ters tutarlıkları ve buna bağlı rasyonellik ilkesinden sapmalar; Türkiye'de 1980 sonrası yaşanan ekonomik liberasyonun siyasal alanda yaşanmamasına bağlanabilir. Çünkü aynı seçmen tüketici sıfatını aldığında firmadan mal ve/veya hizmet alırken gösterdiği hassasiyeti, siyasi alanda seçmen sıfatını aldığında gösterememektedir.
Özet (Çeviri)
Political parties are entities that offer public goods and services. Their target is to sell party agenda to voters like a marketer. Voters can also be the consumers of political arena but in contrast to their behaviors in the market, they may become irrational and lead to a political balance that is harmful to him. Social, culturel and economi struture that formats to his political balance. This structure can be decesive for political parties and governments? social, culturel and economic decisions. This study is intend more voter?s voting decesion effect which social and economic factors from political parties? behavior spealicts. Study is a status fixing, not a dynamical analysis. Study that status fixing based, consists of three main parts. In first section, two main actors, voters and political parties, are analyzed theoretically and the relationship between voters and political parties is analyzed. In this section how is going on voting process and worldwide examples, given information about representation system?s provide. In the same time In Turkey, voters and political parties have been conveyed ın organic law. End of this section, information has given in historical process about political parties their votes, governments and governments? time. The second section completes for the first section?s descriptive information. This section, info has given about voting process in Turkey, taken care about voting?s distributions and general view has told with tables and graphics. The facts which effected of voter?s voting decision as age, gender, education, marital status, household Sayı, ownership of house, income level, job, membership of political party, voter?s political trends, when today a voting what will voter do, are voters? votes effected or non effected to the results and what do they think about, how many times did voter vote in past. Current vote, ethical value and visiting voters? house.etc. In the third section all facts which in the second section are analyzed by economic and their cross relation has been showed and commended by cross correlation tables otherwise there is relation between result of crosstabs and voting trends how used SPSS statistical data, the result of variance and Shceffe? analyze. In study?s final chapter, analyze results descendibled, In study, voters are not interested about visiting home that given temporary weal. While voters were voting their political ideas give format their voting trend. This results says that us, if voter?s vote which side of the spectrum, he or she select the same side of the spectrum. And the other result says that, voter votes with social responsibility when search termly, social responsibility is rising. The important result of the study, voters are importanted about political parties?s leader. Representatives are not important for voter. This statue showed us, the general election leader based party is important for voter. Representatives? electoral precinct and their ability is not important for voters. This cause is ?non enough information-. Although ?Non-enough information and leader based vote, generally voters think about ?my vote is effected in the general election?. In Turkey, after 1980?s economic liberation has lived but not political area. The results? cross incoherent with cause of that errors of rationality. Because, in the same time who is consumer as voter. Consumer is sensitive in market but the same person ?voter? is not sensitive in political area.