Kültürler arasi iletişim problemlerine sebep olan başlica faktörlerin çalişanlarin demografik özelliklerine göre incelenmesi: uluslararasi bir örgütte uygulama
A study of the main factors causing intercultural communication problems in the perspective of the demographic specifications of the employees: a research in a multinational organization
- Tez No: 215140
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
letisim ve ulasım teknolojisinin hızla gelismesi, dünya nüfusunun artması, dünya ekonomik merkezlerinin degismesi, uluslararası isletmeciligin ve turizmin büyümesi gibi pek çok gelisme uluslararası düzeyde iletisimi kaçınılmaz kılmıstır. Günümüzde pek çok örgüt, uluslararası alanda faaliyet göstermekte ve farklı ulusları, dolayısıyla farklı kültürleri bünyesinde barındırmaktadır. Farklı ulusların biraraya gelip etkilesime girmesiyle, kültür farklılıklarından kaynaklanan iletisim problemleri yasanabilmektedir. Bu çalısmanın amacı, askeri alanda faaliyet gösteren uluslararası bir örgütte, çalısanlar arasında, kültürler arası farklılıkların sebep oldugu iletisim problemlerini arastırmaktır. Bu amaca ulasmak için, iletisim, kültür ve kültürler arası iletisim kavramları ve bu alanda çalısma yapmıs olan arastırmacıların kuramları incelenmis ve kültürler arası iletisim problemlerine sebep olan baslıca kültürel farklılıklara ve kültürel iletisim problemlerine yer verilmistir. Uygulama kısmında ise farklı kültürlere mensup bireylerde kültürler arası iletisim problemlerine yol açan baslıca faktörlerin etkilerini ölçmeye yönelik anket uygulanmıstır. Elde edilen veriler degerlendirilip yorumlanmıstır. Çalısmanın bulgularına göre, belirtilen örgütte farklı kültürlere mensup bireyler arasında daha çok sosyal davranıs ve adetlerde uyusmazlıgın, kisisel özelliklere bakıstaki farklılıkların daha sonra ise din ve inanıstaki farklılıkların kültürler arası iletisim problemlerine sebep oldugu; yazılı iletisimdeki hataların, yüz yüze görüsmelerdeki beden dili ve is yapma usullerindeki farklılıkların ise en az etkileyen faktörler oldugu saptanmıstır. Ayrıca, problemlere sebep olan faktörlerin önem derecesinin, çalısanların uyruk, cinsiyet, yas, vb. farklı özelliklerine göre degistigi görülmüstür. Kültürler arası iletisim etkileyen din, dil, sosyal davranıs, adet, beden dili, yüz ifadesi gibi kültür farklılıklarının, bu farklılıkların dayandıgı norm ve degerlerin, kültürlerin zamana, mekana, dogaya ve diger insanlara bakıs açılarının önceden bilinmesinin, tutum ve davranısların bu bilince göre ayarlanmasının kültürler arası iletisim problemlerini azaltacagı degerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
In recent years, several factors have resulted in an environment that depends on more intercultural communication. The contributing factors include development of communication and transportation technologies, increase in the world population, changes of economical centers of the world trade, growth of international organizations and tourism activities. Today more organisations are operating in the international arena and they employ more manpower from different cultures. The employees of modern organisations are becoming increasingly involved in international business relationships. But due to problems arising from cultural differences, they experience more diffficulties. The main purpose of this study is to research some of the intercultural communication problems in a multinational military organization. In order to achieve this, firstly, communication, culture, intercultural communication concepts and some basic theories about culture have been examined. In addition to that, cultural differences that cause communication problems have been discussed. Secondly, a poll has been applied in an organization as a case study. According to the results of this study, it is reported that there is a significant relationship between intercultural communication problems and members? demographic data such as nationality, sex, age etc. People tend to have more intercultural communication problems in the areas that highlight differences of social behavior and custom, differences of view for personal values and differences of religion and belief. Mistakes in written language, having different gestures and differences in job methods have the least problematic effect in the intercultural communication. It is considered that increasing awareness and sensitivities to cultural differences like religion, language, social attitude, customs, body language, etc.; the differences of cultural norms and values on which cultural attitudes and behaviors are based; and culture?s different approaches to the time, space, nature and relation with the other people will help to reduce intercultural communications problems. It is essential for multicultural organizations to educate their employees about many facets of cultural differences in an attempt to improve intercultural problems. This is one strategy to reduce the potential for communication problems