Yüksek öğrenim görmüş dindar kadınların modernlik anlayışı
The view of modernity of recigious women with wigher education
- Tez No: 215149
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Modernlik; on yedinci yüzyılda Avrupa'da baslayan, zamanla tüm dünyayı etkisi altına alan, toplumsal hayatın birçok alanında degisimlere yol açan bir akımdır. Bu yeniliklerle birlikte fertlerin, sosyal ve bireysel yasamlarındaki eski, geleneksel birçok deger ve hayat tarzı ciddi degisimlere ugrayarak yerlerini yeni modern tarza bırakmıslardır. Modernligin beraberinde getirdigi bu degismelerin hepsini olumlu ya da olumsuz saymamız mümkün degildir. Din; insanları belli bir dünya görüsü içinde toplayan bir yasama tarzı; yaratıcıya inanma ve inandıklarına uygun faaliyette bulunma olgusudur. Bazı davranıslara kutsallık verir ve bu tür davranısların yapılması istegini güçlendirir. Suç olan bazı davranıslara da günah fikrini baglayarak insanların bunları yapmaktan kaçınmalarını saglar. Geleneksel toplumların birçok alanına yön veren ?dini degerlerdir.? Modern toplumlarda ise dini degerler, eski gücünü kaybetmektedir. Arastırmamız, geleneksel ve modern toplum tiplerini birlikte yansıtan ve bu yönüyle bir geçis toplumu özelligi tasıyan ülkemizde geleneksel deger ve davranısların, komsuluk, teknoloji, tüketim, alısveris ve aile çerçevelerinde, modernlesme karsısındaki etkilesim ve degisimini içermektedir. Bu arastırmanın amacı da; yüksek ögrenim görmüs dindar kadınların bireysel ve toplumsal yasantılarında geleneksel tutum ve davranıslarının yukarıda saydıgımız alanlarda modernlik ekseninde degisime ugrayıp ugramadıgını, degisime ugradıysa nasıl ve hangi yönde degistigini belli bir örneklem etrafında incelemektir. Varsayımımız ise; örneklem grubumuzun modernlesmeyle beraber, geleneksel kalıplardan uzaklasmadan, modern kalıpları dinin izin verdigi ölçüde ve dine ters düsmeyecek sekilde, hayatlarına kısmen soktuklarıdır. Arastırma alanımız; stanbul'un Anadolu yakasının, degisik semtlerinde yasayan 100 yüksek ögrenim görmüs dindar kadından olusmaktadır. Bu örneklem grubuna uygulanan anket verileriyle varsayımımız test edilmeye çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
Modernity is a trend that started in 17th century in Europe and affected all over the world in time and caused very big changes and innovations in many areas of social life. By these innovations, the lifestyles and values of the people about the personal and social lives changed seriously and gave up their places to new-modern style. It is not possible to determine all the changes realized by modernity as positive or negative. Religion is a form of life that has a certain world-view and a phenomenon of believing in God and acting according to this belief. It sanctifies some behaviors and so encourages these actions, or forbids some behaviors by calling them as sins for avoiding them. Religious values generally-direct many areas of the social systems in traditional societies. In modern societies, religious values lose their power by the time. Our study investigates the exchange and interaction of the traditional values and behaviors at neighborhood, technology, consumption, shopping and family subjects, with the modernity in Turkish society in which both traditional and modern living types are present together and so it could be called as a crossing society. The purpose of this study is to analyze whether the traditional attitude and behaviors of the high educated-devout women changed or not with regard to the modernity in the areas we mentioned above, at their social and personel lives. Our assumption is that the members of the case group accept and apply some parts of modernty- forms to their daily lives, according to the permissions and limits of the religion, and not being against the religion, without leaving their traditional forms completely. Our research area contains one hundred high educated-devout women living at different locations of Asiaside of stanbul. Our assumptions were tried to be tested by the results of the interview applied to this case group.