9-14 yaşları arasındaki çocukların spora katılım nedenlerinin değerlendirilmesi-Kütahya ili örneği-
The evaluation of sport participation reasons among children aged 9 - 14 ( Kütahya sample )
  1. Tez No: 215150
  2. Yazar: ÖMER ORÇUN KAZAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalısmanın amacı, Kütahya ilinde bulunan ilkögretim okullarında yer alan yasları 9-14 arasında degisen ögrencilerin spora katılım sebeplerini belirlemektir. Çalısmaya Kütahya ilinde 2005-2006 egitim ögretim yılında ilkögretim okullarında okuyan toplam 597 sporcu (238 kız ve 359 erkek ögrenci) olusturmaktadır. Verilerin toplanmasında `Katılım Motivasyonu Envanteri' kullanılmıstır. Bu envanter, Gill, Gross, ve Huddleston (1983) tarafından gelistirilmis, Türkçeye uyarlaması Oyar; Asçı, Çelebi ve Mülazımoglu (2000, 2001) tarafından gerçeklestirilmistir. Verilerin analizinde, bagımsız gruplar için t testi ve Pearson korelasyon kullanılmıstır. Sonuçlar, `Yarısmak' altölçeginin ortalama puanları açısında kız ve erkek sporcuların ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark oldugunu ortaya koymaktadır. Kız sporcuların ortalama puanlarının erkek sporculara göre daha yüksek oldugu belirlenmistir. Bu bulguya göre, yarısma erkek sporcular için daha önemli bir katılım nedenidir. Bu çalısma sonuçları ayrıca, `eglence' ve `basarı/statü' altölçeklerinin ortalama puanları açısında bireysel sporlar ile takım sporları ile ilgilenen sporcuların ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark oldugunu ortaya koymaktadır. Bireysel spor ile ilgilenen sporcuların `eglence' ve `basarı/statü altölçegi' ortalama puanlarının takım sporu ile ilgilenen sporculara göre daha düsük oldugu belirlenmistir. Bu, `eglence' ve `basarı/statü' nün bireysel sporu ile ilgilenenler için daha önemli oldugu anlamına gelmektedir. Korelasyon analizi sonuçları, yas ile spora katılım nedenleri arasında kız ve erkek sporcular açısından pozitif ve anlamlı iliski oldugunu ortaya koymustur. Yine, yas ile spora katılım nedenleri arasında spor dalları açısından iliski incelendiginde, pozitif ve anlamlı iliski belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine why the primary school students? aged between 9-14 years are engaged in sports. The participants were 597 students (238 girl and 359 boy students) aged 9-14 years (12.15 ± 1.68.; mean+s) years attending primary schools during the 2005-2006 education year in Kütahya. ?Participation Motivation Questionnaire? were used for gathering the data. This scale (PMQ) was developed by Gill, D. L., Gross, J. B. & Huddleston, S. (1983); and was translated into Turkish by Oyar; Asçı, Çelebi ve Mülazımoglu (2000, 2001). Data were analyzed with independent samples t-test and Pearson product moment correlation.