Yunan işgalinin kütahya ve çevresindeki etkileri
The influence of the greek's occupation on Kütahya and the surroundings.
- Tez No: 215154
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH İLGAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Anadolu'yu isgal etmeye baslayan Yunan kuvvetleri, Kütahya Muharebeleri sonucunda ilk ve son defa Türk ordusunu yenilgiye ugratmıs ve 17 Temmuz 1921 tarihinde Kütahya'yı isgal etmistir. Kütahya'nın isgali Yunanistan'da büyük sevinç gösterilerinin yasanmasına neden olmustur. Yunan ordusunun Türkler karsısındaki galibiyetini devam ettirmek ve Ankara'yı alarak Milli Mücadeleye son vermek isteyen Yunanistan, Kütahya'da devletin en üst kademelerinin katıldıgı Yunan Harp Divanı'nı toplayarak ileri harekât için kararlar almıslardır. Yunanlılar Kütahya'da kaldıkları süre içerisinde Müslüman halka zulümler yapmıs, sehri tahrip etmis, degerli esyaları ve hayvanları zorla almıstır. Mezalime ugrayan yerler sadece sehrin merkezi degil, Emet Gediz, Simav, Usak gibi önemli ilçeleri de Yunanlıların saldırılarına ve mezalimlerine ugramıslardır. Küçük kız çocuklarından yetiskin kadınlara kadar ayrım yapmaksızın tecavüz edilmis, erkekler ise insanlık tarihinin görmedigi sekillerde öldürülmüslerdir. Köylünün tavuguna kadar en küçük hayvanları ve tahıl ürünleri zorla alınmıs, götüremedikleri ürünleri ise yakmıslardır. Yunanlılar, Kütahya ve çevresinde yaptıkları mezalimin en agırını, Türk orduları karsısından kaçarken islemislerdir. Kütahya, 30 Agustos 1922 tarihinde Yunan isgalinden kurtarılmıstır. Yunanlıların verdigi zararlar karsısında halk evsiz ve aç kalmıstır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devleti bu bölgedeki zararı tamir etmek ve sehri yeniden insa etmek için tahkikat heyetleri kurmus, devlet bütçesinden mali kaynak ayırmıs, bu bölgeden alması gereken vergilerin birçogunu Yunanlıların verdigi zararları dikkate alarak af getirmistir
Özet (Çeviri)
Greek forces, starting to occupy Anatolia, defeated Turkish Amry fort he first and last tima as the result of Kütahya Wars and occupied Kütahya on July 17, 1921. occupation of Kütahya caused big pleasure demonsrations happen in Greeece. Greece, wanting to keep victory of Grek Army against Turks and terminate Turkish National Battle by taking Ankara, took decisions for an advanced operation by gathering Grek War Council in Ankara to which highest rank of the state participated. During the time that they stayed in Kütahya; Greeks made oppressions to Muslim public, destroyed the city, took valuable commodities and animals by force. Oppressed place was not only center of the city, important villages like Emet, Gediz, Simav Usak were also oppressed and attacked by Greeks. From little girls to matured women, all of them were raped without making any difference and men were killed in forms that human history had never seen. Greeks took minor animals (even chickens) and cereal crops of peasants, burned the crops they could not bring along with them. Greeks made the heaviest oppression (of their oppressions in Kütahya and its surroundings) while escaping from Turkish Army. Kütahya was saved from Grek occupation on July 30, 1922. because of damage done by Greeks, public became homeless and starved. To repair the damage in this region and to reestablish the city, newly founded Turkish Republic established Research Commisions, allocated financial resources from state budget and released many of taxes in deference to damage done by Greeks.