Türkmenistan doğalgazının dünya siyasetindeki yeri ve önemi
The place and significance of Türkmenistan naturtelgas in the world politic
- Tez No: 215160
- Danışmanlar: PROF.DR. AYGÜN ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünyanın dördüncü büyük dogal gaz rezervine sahip olan Türkmenistan'ın gerek siyasi, gerekse de iktisadi hayatında dogal gaz son derece önemli bir hammadde olarak yer almaktadır. Dogalgazdan elde edilen gelir, Türkmenistan'ın toplam gelirinin önemli bir kısmını teskil etmektedir. Bu nedenle Türkmenistan, sahip oldugu dogalgaz rezervlerini uluslararası piyasada degerlendirerek, siyasi bagımsızlıgını kuvvetlendirmek, iktisadi kalkınmayı hızlandırmak ve uluslararası ekonomik sisteme entegre olmak istemektedir. Bu amaçları gerçeklestirmek için Türkmenistan yeni boru hatlarına ihtiyaç duymaktadır. Çünkü Sovyetler Birligi'nin dagılmasından sonra Türkmenistan Rusya'ya giden transit dogalgaz boru hattını devralmıstır. Fakat, sonuçta Rus boru hattına bagımlı hale gelmis ve önemli bir gelir kaybına ugramıstır. Bu nedenle Türkmenistan, Türkmenistan-(ran-Türkiye-Avrupa, Trans-Hazar, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan Dogalgaz Boru Hattı projelerine agırlık vermistir. Fakat, tasarlanan bu dogalgaz boru hatları siyasi, ekonomik ve jeopolitik engellerle karsı karsıya kalmıstır. Dogalgaz bölgede faaliyette bulunan tüm devletler için kontrol altında tutulması gereken stratejik bir hammadde olarak belirmis ve devletlerarası çıkar çatısmalarına neden olmustur. Neticede, Türkmen dogalgazının tasınması sorun haline gelmis, Türkmenistan'ın gelismesine önemli bir katkı gecikme ile karsı karsıya kalmıstır.
Özet (Çeviri)
In both political and economic life of Trkmenistan, having the world?s fourth biggest natural gas reserve, natural gas has taken place as an extremely cardinal ( vital ) raw material. The income obtained from natural gas constitutes an important part of Turkmenistan?s total income. For this reason, Turkmenistan has wanted to strengthen its political independence, to increase the economic development and to integrate into the international economic system by appreciating its natural gas reserves in the international market. In order to realize these aims, turkmenistan has needed new pipelines. That is why Turkmenistan took over tehe transit natural gas pipeline going to Russia after the segregation of the soviet union. But in the end, it became dependent on the Russian pipeline and faced with a considerable income loss. Therefore, Turkmenistan attached importance to Turkmenistan-Iranian-Turkish-European, Trans-Hazar, Turkmenistan- Afghan-Pakistani Natural-Gas-Pipelines projects. However, these designed pipelines came face to with political, economic and geopolitical obstacles. Natural gas appeared as a strategic raw material that is reguired to be kept under control by all the countries showing activity in the region and caused international combats of benefit. Finally, the transfer of Turkmen natural gas became a paoblem, and and a considerable contribution to the development of Turkmenistan came face to face with e delay.