75-127 numaralı mühimme defterlerinde Çorum sancağı
The Çorum sancak in the 75-127 numbered mühimme notebooks
  1. Tez No: 215164
  2. Yazar: ALİ RIZA YAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Osmanlı Tarihinin önemli kaynaklarının basında gelen Mühimme Defterleri siyasi, sosyal, üst düzey pek çok kararları içerdiginden önemli bir basvuru kaynagıdır. Mühimme Defterleri teknik bir terim olan hükümlerden olusmaktadır. Bu hükümler gönderilecek kisilere yazılan fermanların suretleridir. Bu defterlerin Osmanlı Devleti'nin merkez ve tasra teskilatındaki idari, askeri kurumların yapısı, hukuki özellikleri, savas tarihi ve lojistik bilgiler, devletin gayrimüslim ve diger topluluklarla iliskileri hakkında bilgileri içerdigi görülmektedir. 75-127 Numaralı Mühimme Defterleri'ne göre, toplam 54 defter taranmıs ve 31 defterde Çorum ile ilgili hükümlere rastlanmıstır. 1602-1718 yıllarını kapsayan bu mühimmelerde Çorum'un o günkü siyasi ve sosyal yasamı ile ilgili 110 hüküm belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The Mühimme Registration Books, being at the head of the significant sources of Ottoman history, are the significant application sources because of containing most of the political, social ve top rank sentences. Mühimme Books are consisted of a technical term called sentences. Tehese sentences are the copies of firman that will be sent to the people. It is seen that tehse books contain information about managerial, military services? constitutions, legal characteristics, war history and logistics informations, the relayions of the state with the non-müslim and other congregations. According to the 75-127 numareous Mühimme Registration Books, 54 books were searched and in 31 books sentences were seen about Çorum. In these Mühimme Registration Books, including 1602-1718 era, 110 sentences were fixed about political and social life of Çorum in that era.