HIF-1 alfa düzeyinin pulmoner tromboemboli hastalarında tanısal değeri ve klinik risk gruplarının belirlenmesindeki rolü
Diagnostic value of HİF-1 alpha in pulmonary thromboembolism patients and its role in determining clinical risk groups
  1. Tez No: 808064
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖNENÇ ORTAKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç Pulmoner tromboemboli(PTE), pulmoner arter ve dallarının trombüs ile tıkaması ile ortaya çıkan ve hayatı tehdit eden akut bir klinik tablodur. Pulmoner tromboemboli, miyokard enfarktüsü ve serebrovasküler enfarktın ardından üçüncü en sık görülen akut vasküler hastalıktır. Bulgular asemptomatikten ani ölüme kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkabilir. Çoğunlukla hastalığa spesifik değildir, hastanın var olan komorbid hastalıklarının semptomları ile de örtüşebilmektedir. Hastalığın tanısının doğru bir şekilde koyulması ve mortalite riskinin belirlenmesi için halen kullanılmakta olan D-Dimer, Troponin, ProBNP gibi biyobelirteçlerin spesifitesinin yeterli olmaması nedeniyle tanısal değeri yüksek olabilecek yeni biyobelirteçler üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda Hipoksi ile indüklenen faktör 1 alfa(HIF-1 alfa)nın pulmoner tromboembolide tanısal değerini ve mortalite riskinin belirlenmesindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmamız 10.03.2022 tarihli, 2022-208 karar numaralı Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bilimsel Kurul ve Etik Kurul onayı alınarak, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. 19.07.2022-13.01.2023 tarihleri arasında göğüs hastalıkları servisine yatırılarak tedavi edilen pulmoner tromboemboli tanılı 80 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar mortalite riskinin belirlenmesi için; hemodinamik instabilite, pulmoner emboli şiddet indeksi(PESI), Troponin T düzeyi ve EKO ile sağ ventrikül fonksiyonu değerlendirililerek Orta-Yüksek, Orta-Düşük, Düşük riskli olarak sınıflandırıldı. Kontrol grubu için Kontrol grubu 1 (göğüs hastalıkları servisinde yatırılarak tedavi olan ve dışlama kriterlerinden herhangi biri bulunmayan, pulmoner tromboemboli dışında akciğer hastalığı olan 26 hasta) ve Kontrol grubu 2 (tamamen sağlıklı 23 birey) çalışmaya dahil edildi. HIF-1 alfa düzeyleri“Enzyme-Linked Immunosorbent Assay”(ELISA) yöntemi ile Bostonchem, Cat No: BLS-1603Hu ELISA kit kullanılarak ölçüldü. Bulgular Çalışmamıza 80(%62) pulmoner tromboemboli tanılı hasta ve kontrol grubu olarak Kontrol grubu 1 (göğüs hastalıkları servisinde yatırılarak tedavi olan ve dışlama kriterlerinden herhangi biri bulunmayan, pulmoner tromboemboli dışında akciğer hastalığı olan 26(%20,2) hasta) ve Kontrol grubu 2 (tamamen sağlıklı 23(%17,8) birey) dahil edildi. PTE'li hastalar arasında 9(%11,3) Orta-Yüksek riskli, 27(%33,8) Orta-Düşük riskli, 44(%55) Düşük riskli hasta bulunmaktaydı. PTE'li hastaların 41(%51,2)i, Kontrol grubu 1'in 16(%61,5)sı, Kontrol grubu 2'nin 14(%60,9)ü erkek idi. Yaş ortalaması, PTE'li hastalarda 55,88±17,24, Kontrol grubu 1'de 59,31±15,20, Kontrol grubu 2'de 43,96±10,15 idi. HIF-1 alfa düzeyi ortalaması PTE'li hastalarda 2,353±0,572 ng/ml, Kontrol grubu 1'de 1,996±0,380 ng/ml, Kontrol grubu 2'de 1,814±0,395 ng/ml bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective Pulmonary thromboembolism (PTE) is a life-threatening acute clinical condition caused by thrombus occlusion of the pulmonary artery and its branches. Pulmonary thromboembolism is the third most common acute vascular disease following myocardial infarction and cerebrovascular infarction. The symptom spectrum range from asymptomatic to sudden death. Often not specific to the disease and may overlap with the symptoms of the patient's existing comorbid diseases. Since the specificity of biomarkers such as D-Dimer, Troponin, ProBNP, which are currently used to correct diagnose the disease and determine the mortality risk, is not sufficient, studies on new biomarkers with high diagnostic value are ongoing. In our study, we aimed to research the diagnostic value of hypoxia-induced factor 1 alpha (HIF-1 alpha) in pulmonary thromboembolism and its role in determining the mortality risk. Materials and Methods Our study was conducted in the Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, Department of Chest Diseases with the approval of the Scientific Committee and Ethics Committee of Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital dated 10.03.2022, decision number 2022-208. Between 19.07.2022-13.01.2023, 80 patients diagnosed with pulmonary thromboembolism who were hospitalised and treated in the chest diseases service were included in our study. Patients were classified as Intermediate-High, Intermediate-Low, and Low risk according to haemodynamic instability, pulmonary embolism severity index (PESI), Troponin T value and right ventricular function by ECHO to determine the mortality risk. For the control group, Control group 1 (26 patients with pulmonary disease except pulmonary thromboembolism who were hospitalised in the chest diseases service and did not have any of the exclusion criteria) and Control group 2 (23 completely healthy individuals) were included in the study. HIF-1 alpha values were measured by“Enzyme-Linked Immunosorbent Assay”(ELISA) method using Bostonchem, Cat No: BLS-1603Hu ELISA kit. Results Our study included, 80 (62%) patients diagnosed with pulmonary thromboembolism and Control group 1 (26 (20.2%) patients with pulmonary disease except pulmonary thromboembolism who were hospitalised in the chest diseases service and did not have any of the exclusion criteria) and Control group 2 (23 (17.8%) completely healthy individuals) as control group. The patients with PTE, there were 9 (11.3%) Intermediate-High risk, 27 (33.8%) Intermediate-Low risk, and 44 (55%) Low risk patients. 41 (51.2%) of the patients with PTE, 16 (61.5%) of the Control Group 1, 14 (60.9%) of the Control Group 2 were male. The mean age was 55.88±17.24 in patients with PTE, 59.31±15.20 in Control group 1, 43.96±10.15 in Control group 2. The mean HIF-1 alpha value was 2.353±0.572 ng/ml in patients with PTE, 1.996±0.380 ng/ml in control group 1 and 1.814±0.395 ng/ml in control group 2.