Malatya yöresi Kunduru 1149 populasyonundan seçilen hatların Kahramanmaraş koşullarında fenolojik dönemler ile bazı fizyolojik özellikler bakımından değerlendirilmesi
Determination of phenological stages and physiological characteristics of genotypes selected from population of durum wheat local variety Kunduru-1149 under Kahramanmaraş condition
  1. Tez No: 390387
  2. Yazar: ALİ KARAKUZULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kunduru populasyonundan seçilmiş olan 14 genotip ile Zenith, Svevo ve Fuatbey makarnalık buğday çeşitleri Kahramanmaraş ekolojik koşullarında Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 4 tekrarlamalı olarak denemeye alınmıştır. Araştırmada genotiplerin başaklanma süresi, başaklanma-erme süresi, vejetatif periyot, ekim-olgunlaşma süresi, tane dolum periyodu, bitki boyu, üst boğum arası uzunluğu, bitki örtüsü sıcaklığı, klorofil içeriği ve tane verimi incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, ilk başakçığın görüldüğü dönemdeki bitki örtüsü sıcaklığı, başağın ½'sinin çıktığı dönemdeki bitki örtüsü sıcaklığı, çiçeklenme sonundaki bitki örtüsü sıcaklığı, çiçeklenme dönemi klorofil içeriği, erken süt olum dönemindeki klorofil içeriği ve erken sarı olum dönemindeki klorofil içeriği dışındaki tüm özellikler yönünden genotipler arasındaki farklar önemli olmuştur. Genotiplerin başaklanma süresi 112.25 ile 122.75 gün, vejetatif periyot 117.0-127.25, başaklanma erme süresi 35.75-46.75 gün, tane dolum periyodu 31.25-42.00 gün, bitki boyu 78.20-121.40 cm, üst boğum arası uzunluğu 29.20-46.00 cm, ilk başakçığın görüldüğü dönemdeki bitki örtüsü sıcaklığı 22.79-24.65 oC, başağın ½'sinin çıktığı dönemdeki bitki örtüsü sıcaklığı 25.30-27.11 oC, çiçeklenme sonundaki bitki örtüsü sıcaklıkları 21.58-23.65 oC, çiçeklenme dönemi klorofil içeriği 47.25-52.98 mg/m2, erken süt olum dönemindeki klorofil içeriği 47.98-54.30 mg/m2, geç süt olum dönemindeki klorofil içeriği 43.20-54.53 mg/m2, erken sarı olum dönemindeki klorofil içeriği 31.43-45.20 mg/m2 ve tane verimi 344.24-630.44 kg/da arasında değişmiştir. Tane verimi yönünden 14-12-9 numaralı hattın (630.44 kg/da) Fuatbey, Svevo ve Zenith standart çeşitlerinden ve diğer hatlardan daha yüksek değere sahip olduğu belirlenmiştir. 14-12-9 (85.20 cm) ve 47-21-10 (78.20 cm) numaralı genotiplerin yatmaya dayanıklı ve kısa boylu oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research carried out in Kahramanmaraş Conditions in 2012-2013 crop year by randomized complete block experimental design with 4 replications. In the trial, 14 lines selected from populations of durum wheat local variety Kunduru and durum wheat commercial varieties Zenith, Svevo and Fuatbey were used. Heading time, heading-maturity time, vegetative period, grain filling period, plant height, peduncle lenght, canopy temperature, chlorophyll content and grain yield of genotypes were determined. The line, number of 14-12-9 (630.44 kg/da) had the higher grain yield value compared to Fuatbey, Svevo and Zenith commercial varieties and other genotypes.