Kobi'lerin küreselleşmesinde e-ticaretin rolü ve van ilinde bir uygulama
The role of electronic trade in the globalization of small and medium sized enterprises and an application in the city of Van
  1. Tez No: 215165
  2. Yazar: CENK TÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda bilgi ve iletisim teknolojilerinde yasanan hızlı gelismeler ekonomik, toplumsal ve siyasal dogrultuda çok boyutlu degisim-dönüsüm sürecini baslatmıs, toplumun tüm kesimlerinde, günlük hayatın her alanında bilgisayar kullanımının çagın geregi oldugu suurunu olusturmustur. Ekonomik gelisme, rekabet üstünlügü ve toplumsal refahın saglanmasında, elektronik ticaret stratejik bir önem kazanmıstır ve küresel isletmecilikte vazgeçilmezler arasına girmistir. Bu tezin amaçları; genis kapsamlı bir uygulamaya ve detaylı bir arastırmaya dayanarak elde edilen bilgiler ısıgında KOB'lerin e-ticaret konusundaki faaliyetlerinin tespit edilmesi, e-ticareti ne derecede aktif bir sekilde kullandıklarının degerlendirilmesi, verimlilik ve karlılıgın maksimizasyonu için hangi seviyeye gelinmesi gerektigine küresel bir bakıs açısıyla yaklasmaktır. Küresel pazarın gün geçtikçe agırlasan rekabet kosullarına uyum saglayıp dünya pazarında önemli bir yer sahibi olmak artık e-ticareti kullanmaksızın mümkün degildir. Bu noktada; KOB'ler rekabet güçlerini arttırmak ve küresel rekabette eriyip kaybolmamak için hızla gelisen bilgi ve iletisim teknolojilerini takip etmek durumundadırlar. Tezin genel yapısı bir tümdengelim anlayısı içindedir. Bu dogrultuda; dört bölümden olusan tezin birinci bölümünde öncelikle KOB'ler hakkında genel bilgi, ikinci bölümünde KOB'lerin dünyadaki durumu, üçüncü bölümünde küresellesme kavramı, eticaretin genel tanımı, KOB'lerin küresellesmesinde e-ticaretin rolü ve önemi hakkında çıkarımlar ve düsünceler, tezin son olarak uygulamaya dayalı dördüncü bölümünde ise, isletmelerin elektronik ticarete geçis süreci üzerine Van'da yapılmıs olan bir arastırma ve bu arastırmadan elde edilen sonuçlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fast improvements in the area of information and communication technologies had launched a multi-dimensional period of change and transformation on economical, social and political aspects; and emphasized the fact that the common usage of computer is more than a significance of this era in every area of the daily life of human being. Electronic trade has played an important role in the establishment of economical development, competitive advantage and social wellness; and had become indispensible in the global management. The goals and purposes of this thesis are to point the e-trade operations of Small and Medium Sized Enterprises (SMSEs) out, to evaluate the level of activity of their e-trade usage and to determine the ideal level of active usage of e-trade in order to maximize the productivity and profitability based upon the information provided by a detailed research and an effective survey. Nonetheless, it is impossible to have a significant place in the highly competitive global market without using e-trade from now on. In this case, SMSEs should follow the fast-paced improving information and communication technologies in order to increase their competitive power and keep their appereances in the global competition. The general structure of this thesis is in the style of deduction and the thesis has four sections. At this point, the first section gives the general information about the SMSEs, the second section identifies the situation of the SMSEs in the world, the third section describes the concept of globalization, the electronic trade, the role and significance of e-trade in the globalization process of the SMSEs; lastly, there are detailed research and survey about the companies? transition period to the electronic trade in the city of Van and the results of the mentioned survey at the forth section of the thesis.