Kurumsal yönetim ekseninde risk odaklı iç denetim: Türkiye'in 500 büyük sanayi işletmesinde risk odaklı iç denetim uygulama analizi
The risk based internal auditing in the scope of corporate governance: The implemantation analysis of the risk based internal auditing in five-hundred big industrial enterprises of Turkey
- Tez No: 215172
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Yönetim anlayısındaki degismeler, küresellesme, teknolojik gelismeler, yasal düzenlemeler ve diger faktörler sirketler için yeni fırsatlar ortaya çıkarmaktadır. Fakat bu fırsatlar önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Yasanan gelismeler nedeniyle iletmelerin güç duruma düsmeleri, denetim sisteminin etkinligi sorusunu ve Risk odaklı iç denetim sistemini gündeme getirmistir. Ortaya çıkan yeni yaklasımlar, denetçinin denetim sürecindeki rolünü etkilemektedir. Bu yaklasımlar sirketlerde denetim anlayısını temelden degistirmekte, ortaya çıkabilecek riskleri etkin bir sekilde izlemeyi amaçlamaktadır. Klasik denetim tekniklerinin sirket hakkında güvenilir bilgi verme konusunda yetersiz kaldıgı düsünülmektedir. Denetim sürecinde geçmise dönük finansal verilerin yanında sirketin ilerde karsılasabilecegi risklerin de tahmin edilmesi gerekmektedir. Bu baglamda bir risk yönetimi ve risk odaklı iç denetim anlayısı ile isletme risklerinin belirlenmesi, ölçülmesi ve yönetilerek minimize edilmesi gerekmektedir. Risk odaklı iç denetim isletmenin riskleri ve bu risklerin yönetilmesi ve denetlenmesi üzerine odaklanan bir süreç olup temelde kurumsal yönetime dayanır ve kurumsal yönetimin etkin bir biçimde uygulanıp uygulanmadıgını saptamaya çalısır. Bu baglamda Risk odaklı iç denetim, risk yönetimi ve kurumsal yönetim anlayısının ayrılmaz bir parçası durumundadır. Risk odaklı iç denetime uygulama sürecinde uygun bir risk yönetim bölümünün kurulması ve risklerin yönetilmesi ve çesitli yaklasımlarla risk yönetimi ve kurumsal yönetim uygulamasına daha fazla katkıda bulunma gibi önemli görevler düsmektedir. Bu baglamda iç denetim bölümü gelecekte bilgi teknolojilerine hâkim olmanın yanında risk ve degerlemesi konusunda uzman olmak durumundadır. Bu çalısmada Risk odaklı iç denetim sistemi açıklanmaya çalısılmıs, metodolojisi ve uygulanması için gerekli alt yapı unsurları, Kurumsal yönetim ve Risk odaklı iç denetim arasındaki etkilesim ortaya konulmus ve buna yönelik olarak Türkiye'nin 500 büyük sanayi isletmesinde risk odaklı iç denetim uygulama analizi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
The fluxes in the management concepts, globalization, technological developments, legal arrangements and the other factors create new facilities for the enterprises. However, these new facilities bring about important risks as well. The enterprises? being in a difficult situation due to the latest improvements has brought up the question of the efficiency of the auditing (system) and the risk-based internal auditing systems. The emerging approach affects the role of the auditor in the auditing process. These approaches change the auditing concepts of the enterprises radically, and they also aim to minimize the possible risks efficiently which may occur. It is believed that the classical auditing techniques are deficient in giving reliable information about the enterprises. In the auditing process, it is required to anticipate the risks which the enterprises may face in the future beside the retrospective financial data. In this context, the risks of the enterprises should be determined, surveyed and minimized by the management with the help of the risk management and the internal risk-based concepts. The risk-based internal auditing is a process which focuses on the risks of the enterprises as well as the management and the auditing of these risks. This system, mainly, is based on corporate governance and tries to determine whether the corporate governance is applied efficiently or not. That is, the risk-based internal auditing is the inseparable integral part of the risk management and the corporate governance. In the process of the implementation, the risk-based internal auditing has important functions such as the establishment of an eligible risk management department and the management of the risks, and further supplements to the implementation of the risk and corporate governance with various methods. Thus, internal auditing department must specialized risk and information systems management. In this study, the risk-based internal auditing system has been described, and also its methodology, basic facilities necessary in the implementation, paradigm of corporate governance and interaction with the risk-based internal auditing has been defined. Furthermore, to evaluate the efficiency of the studies, an implementation analysis of the risk-based internal auditing an empirical analysis has been carried out in the top five-hundred industrial enterprises of Turkey.