1845 (h.1261) tarihli temettüât defterlerine göre hüdavendigâr eyaleti kütahya kazası armudili nahiyesine bağlı Seyeli, Aşk-ı Kara, Ürünlü, Bayramşah, Söğüt, Serviran ve Sökman köylerinin iktisâdi ve içtimaî durumu
Economic and social situatson of villages of Aşk-i Kara,Ürünlü,Bayramşah,Sögüt,Serviran and Sökman in armudili township of Kütahya county of Hüdavendigar state by tax incomes books of 1845
- Tez No: 215181
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. BASRİ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Osmanlı Devleti'nde, Tanzimat'ın ilanıyla birlikte vergi sisteminde önemli değisiklikler yapılarak daha sistemli bir düzen olusturulmaya çalısılmıstır. Bu dönemde daha önce değisik isim ve sekillerde alınan vergilerden bir kısmı kaldırılarak, herkesin ödeme gücünü esas alan temettü` vergisi konulmustur. Bu verginin kaydedildiği defterlere de Temettü'at Defterleri denilmistir. 19. yüzyılın sosyo- ekonomik yapısı hakkında oldukça önemli bilgiler veren Temettü'at Defterleri, günümüzde Basbakanlık Osmanlı Arsivinde bulunmaktadır. 1988'de tasnif çalısmaları tamamlanarak arastırmacıların hizmetine sunulan Temettü`ât Defterleri, vergiye tabi toprak, hayvan, kira gelirleri ile meslek ve sanat gelirlerinin kaydedilmesiyle olusmustur. Temettü`ât Defterleri'nden dönemin nüfusunu, bölgenin iktisadi, ticari, durumunu, arâzî yapısı ve zirai üretimini, hayvan dağılımını, ailelerin gelir ve refah seviyesi ile sanat ve üretimi gibi pek çok konuda bilgi bulmak mümkündür. Yüksek lisans tez çalısması olarak bu defterlerden, Kütahya Sancağına tâbi Armudili Kazasına bağlı asağıdaki köylerin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıstır. ML.VRD.TMT. 8591 Seyeli Köyü ML.VRD.TMT. 8592 Ask-ı Kara Köyü ML.VRD.TMT. 8593 Ürünlü Çiftliği ML.VRD.TMT. 8594 Bayramsah Köyü ML.VRD.TMT. 8595 Söğüt Köyü ML.VRD.TMT. 8596 Serviran Köyü ML.VRD.TMT. 8597 Sökman Köyü
Özet (Çeviri)
With he declaration of Reorganizaion in the Otoman Empire it was tried to costitute a more systematic order intax system by making the necessary changes. Some taxes coilected in different names and shapes was abrogated in this period and a new income tax that is based on the solvency of all people was brought int force. The book in which these taxes were recorded has been called The income Tax Books. The income Tax Books which give considerably important information about the socio-economic structure of the 19th cebtury are exist in the Ottoman Archives of Prime Ministry today. The income Tax Books that wereoffered to the researcehers care after the classsfscatson in 1988 was formed by recording taxable lands, animal, rem incomes and profession and craft revenues. It is possible to find out information about a lot of subjeckts like the population in the period, economic and commercial silualion of region, structure of land, agricultural prodection, allocation of animals, vealth level of families, and production. The transpertion and evaluation of the following villages where depend on Armudili district of Kutahya province are made as a master thesis. ML. VRD. 8591 Villiage of Seyeli ML. VRD. 8592 Villiage of Ask-ı Kara ML. VRD. 8593 Farm of Urünlü ML. VRD. 8594 Viliage of Bayramsah ML. VRD. 8595 Villiage of Sögüt ML. VRD. 8596 Villiage of Serviran ML. VRD. 8597 Villiage of Sökman