Günyüzü ve çevresi folkloru
Günyüzü and its environment folklore
  1. Tez No: 215182
  2. Yazar: BEYAZIT ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günyüzü ve çevresi isimli folklorik özellik tasıyan bu çalısma bölümlere ayrılarak ele alınmıstır. Günyüzü'nün cografî özellikleri ve tarihçesi çalısmamızın ana baslıgını olusturmaktadır. Günyüzü ve çevresindeki folklorik unsurlar incelenmistir. Günyüzü ve çevresini diger yerlesim yerlerinden ayıran özellikler ön plana çıkarılmıstır. !kinci bölümde, hayatın geçis dönemleri dogum, evlenme ve ölümün yörede yöredeki yansımaları ele alınmıstır. Üçüncü bölümde, halk edebiyatı ürünleri incelenmistir. Yöreye özgü ürünler genellikle kaynak kisiler tarafından derlenmistir. Dördüncü bölümde, yöredeki ad verme ve inanıslar incelenmistir. Besinci bölümde, Günyüzü yöresine has özellikler tasıyan el sanatları ve giyim-kusam ele alınmıstır. Altıncı bölümde ise, yöredeki halk mutfagı incelenmistir. Bu bölümde yörenin en çok tercih edilen ve yöreye özgü yemekler derlenmistir.
Özet (Çeviri)
This subject called ?Günyüzü and its environment? was studied by dividing into groups. Geographic factors and history of ?Günyüzü and its environment? makes the tittle of our study. Günyüzü and its environment factors were studied. What makes Günyüzü different than others was tried to be made clear. In the second chapter, life steps, the reflection of birth and marriage were studied. In the third chapter, litarature was studied. In the fourth chapter, giving name and belief were studied. In the fifth chapter, traditional clothes of Günyüzü and art objects were studied. In the sixth chapter, kitchen of Günyüzü people was studied. In this chapter food which is prefered the most and the famous food of Günyüzü were told.