E-finans hizmetleri ve account aggregation hizmetinin Türkiye'de uygulanabilirliğine yönelik bir araştırma
E-finance services and a research on applicability of account aggregation service in Turkey
  1. Tez No: 215204
  2. Yazar: FERİT KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ülkeler arasında ekonomik entegrasyon, veri iletim sistemlerindeki ilerlemeler ile kablosuz iletisim teknolojileri ve internetin gelisip büyümesi, finansal hizmetlerin niteligini ve yapısını hızlı bir sekilde degistirmis olup, bu degisim hala devam etmektedir. Özellikle e-bankacılık ve e-aracılık hizmetleri gibi yeni finans sistemlerinin ortaya çıkısı dünyadaki finansal piyasa yapısını yeniden düzenlemektedir. E-finans, bireylerin veya finans dısı kurulusların internet veya benzer bir iletisim agı kullanarak finansal kurumlar üzerinden gerçeklestirdikleri finansal islemler olarak tanımlanmıstır. E-finansın kullanım alanları ülkemizde önemli boyutlara ulasmıstır. Ülkemizde 2007 yılı Mart ayı bankalar birligi raporlarına göre kayıtlı 18.238.201 adet internet bankacılıgı hesabı bulunmaktadır. Bu sayı nüfusa oranlandıgında gelisimin önemi daha iyi vurgulanabilir. Dünyada bilgi teknolojilerini üst düzeyde kullanan ülkelerde maliyet, zaman ve uzaktan erisebilme faktörleri baz alınarak e-finans kavramları gelistirilmeye baslanmıstır. Bu durumun sonuçlarından biri olarak ortaya çıkan hesap agregatörleri farklı finans kurumlarından alınan çevrimiçi hesap bilgilerinin görüntülenmesini saglayan kuruluslardır. Agregatörler kullanıcılara farklı kurumlardaki hesap bilgilerine girmeden tek bir ekranda hesaplarını görüntüleyebilme ve aralarında islem yapabilme olanagı saglamaktadır. Bu çalısmada agregatörlerin ülkemizde kullanımı arastırılmıs olup agregatörlerin, uygulama asamasında kullanıcılar ve kurumlar için ne gibi yararlar saglayabilecegi ve bankalar, aracı kurumlara yönelik ne tür sorunlar olusturacagı ortaya konulmustur. Arastırmanın uygulama bölümünde bankalara ve aracı kurumlara anket çalısması uygulanmıstır. Çalısma sonucunda ulasılan veriler analiz yöntemlerinden tek örnekli t testi analiziyle yorumlanmıstır. Ortaya çıkan sonuçlara göre ise agregatör hizmetlerinin uygulanması ile ilgili ülkemizde yeterli altyapının bulundugu, müsteri ve kurum yönlü bir takım yararlar saglayacagı ve bununla birlikte uygulanması sürecinde bir takım sorunları da beraberinde getirecegi sonucuna ulasılmıstır
Özet (Çeviri)
Thanks to economic integration among countries, developments in data transmission systems, wireless communication technologies and developments in internet, the quality and structure of financial services have changed rapidly and this change is still going on. Especially the emergence of such new financial systems as e-banking and e-mediation services has reshaped the financial market structure of in the world. E-finance is defined as financial operations that individuals and institutions out of finance carry out through internet or other similar communication networks. The extent of e-finance has expanded enormously in our country. According to March 2007 reports of association of banks in Turkey, there are 18.238.201 registered internet banking accounts in Turkey. Comparing this number with the population, the importance of the development can be emphasized more clearly. Based on such factors as cost, time and accessibility, e-finance concepts have been developed in the countries that have been able to make use of information technologies at higher levels. One of the consequences of this has emerged as account aggregators which are institutions that can make the online account information received from different finance institutions visible. They enable their users to see their accounts in different institutions on a single screen and to make transactions among them without entering them separately. This study researched the usage of such aggregators in Turkey and looked into what kind of benefits they can provide for users and institutions and what kind of problems they might cause for banks and intermediary institutions. In the application section of the study, a questionnaire was conducted on banks and intermediary institutions. The data were assessed through independent sample t-test analysis. According to the results, it was concluded that there is a sufficient infrastructure of aggregator services in Turkey; that these services will yield customer and institution based benefits and that there will be some problems in the process.