Dış borçların sürdürülebilirliği Türkiye uygulaması
Sustainability of external depts Turkey application
  1. Tez No: 215213
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE DAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı 1980'li yıllardan sonra gerek gelismis ülkelerde gerekse gelismekte olan ülkelerde bütçe açıkları ile birlikte gündeme gelmis daha sonrasında ise dıs açıkların sürdürülebilirliğinde iktisadi literatürde inceleme konularının popüler unsurlarından biri olmustur. Dıs borçların çerçevesi ise IMF, Dünya Bankası, BIS ve diğer uluslar arası kurulusların ortak çalısmaları sonucunda çizilmis ve ülkelerin dıs borçlarının sürdürülebilirliklerinde kullanılacak verilerde ortak baz kullanılması için veri toplama ve düzenleme rehberleri hazırlanmıstır. Sürdürülebilirlik sorununun kaynakları arasında bir kısım arastırmalar likidite problemini gösterse de diğer bazı arastırmalar yurtiçi tasarruf açığına isaret etmistir. Bu çalısmanın ilk bölümünde dıs borcun tanımı ve teorik çerçevesi ile sürdürülebilirlik yaklasımları incelenmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde Türkiye'nin Osmanlı döneminden bu yana almıs olduğu dıs borçları; vade yapıları, borç stoku oranları, hangi kuruluslardan ve ülkelerden alındıkları ve aynı zamanda Türkiye ile kıyas unsuru niteliğindeki gelismekte olan ülkeler ile karsılastırmalı olarak incelenmistir. Çalısmanın son bölümünde ise Hakkio-Rush (1991) ve Sawada'nın (1994) çalısmaları temelinde belirlenen sürdürülebilirlik kosulu test edilmis ve seriler arasında esbütünlesme bulunması sonucu 1975-2004 yılları arası Türkiye'nin dıs borç geri ödeme yeteneğinin sağlandığı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Sustainability concept came into consideration for both developing countries and developed countries along with budget deficits in 1980?s and since then it has been a popular subject of economic researches on external sustainability. The general framework of external debt was drawn by IMF, World Bank, BIS and other international institutions with their common workshop and some data compiling and filtering guides were published by them in order to help countries to prepare an external debt file with common base for all countries. Some researchers have found out the liquidity problems as as source of sustainability problem whereas other researchers pointed out domestic saving gaps for a country. In the first part of this study, the definition of external debt and its theoretical framework along with debt sustainability approaches were examined. In the second part of this study, all external debt of Turkey starting from Ottoman Empire period, in terms of their term structure, debt stock ratios, borrowing institutions countries was examined in detail in comparison with the debt statistics of some indebted developing countries which has similar external debt structures. In the last part of the thesis, sustainability condition was tested based on studies of Sawada (1994) and Hakkio and Rush (1991) and as result of finding out co-integration among the series, it was concluded that Turkey has an external debt re-payment capacity between the years 1975-2004.