İnsan kaynakları yönetimi eğitim fonksiyonunun örgütsel güvene etkileri ve bir uygulama
The impact of human resources management's education function on organizatıonal trust and an application
- Tez No: 215214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısmada çalısanların insan kaynakları yönetimi (KY) egitim fonksiyonu ile ilgili algılarının örgütsel güvene etkilerinin arastırılması amaçlanmıstır. Ayrıca çalısmada çalısanların demografik özelliklerinin KY egitim fonksiyonu ve örgütsel güvene etkileri de incelenmektedir. Anılan amaca ulasmak için öncelikle ?KY egitim fonksiyonu ? örgütsel güven iliskisi? modeli gelistirilmistir. Arastırmanın bagımlı degiskeni örgütsel güvenin alt boyutları olarak kuruma güven, yöneticilere ve amirlere güven ile çalısanlararası güven unsurları; bagımsız degisken KY egitim fonksiyonu alt boyutları olarak ise; algılanan egitim olanakları, algılanan amir destegi, algılanan çalısma arkadaslarının destegi, ögrenme motivasyonu ve egitimle ilgili kariyer beklentileri unsurları belirlenmistir. Söz konusu boyut ve alt boyutlarla ilgili hazırlanan bir anket ile Eskisehir ili merkezindeki banka subelerinde 221 çalısanla alan arastırması yapılmıstır. Veriler toplandıktan sonra korelasyon, t-test, tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizleri yapılmıstır. statistiksel analiz sonuçları, arastırma hipotezlerinde öne sürüldügü gibi çalısanların KY egitim fonksiyonunun bazılarına ait algılamalarının örgütsel güveni etkiledigini; çalısanların demografik özelliklerinin KY egitim fonksiyonu ve örgütsel güven algılamaları üzerinde etkili oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the impact of employees? perceptions about Human Resources Management?s (HRM) education function on organizational trust. Also, the impact of employees? demographic characteristics on HRM?s education function and organizational trust were investigated. In order to achieve above mentioned aim, a model developed regarding the relationship between HRM?s education function and organizational trust has been developed. In this, our independent variables were perceived education opportunities, perceived superior support, perceived support of colleagues, motivation in learning, and career expectations regarding education, which were all sub-dimensions of HRM?s education function. Our dependent variables were trust to the company, trust to managers and superiors, and trust among employees, which were sub-dimensions of organizational trust. A survey questionnaire was developed and applied to 221 bank employees? in Eskisehir city centre. Following data collection, correlation, t-test, one- way ANOVA, and multiple regression analysis were performed. Our result indicates that, employees? perceptions of some HRM?s education functions have an impact on organizational trust. It was also found that employees? demographic characteristics have a relationship with the perceptions of HRM?s education function and organizational trust.