Türkiye'den seçilmiş makroekonomik göstergelere yabancı banka girişlerinin olası etkileri (1990-2005)
Probable effects of foreign bank entries to macroeconomic indications chosen from Turkey (1990-2005)
  1. Tez No: 215227
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RASİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yasanan yapısal zayıflıklar ve ekonomik krizlerin Türk Bankacılık Sektörünün kırılganlıgını arttırmasından dolayı, Türk Bankacılık Sektörü yeni dıs kaynaklara ihtiyaç duymustur. Bu süreçle birlikte yabancı banka girisi baslamıstır. Dolayısıyla yabancı banka girisleri düsük seviyede olmasına ragmen, Türk bankacılık sektörü içindeki yabancı banka varlıkları önemli sekilde artmıstır. Bu çalısma Türkiye'nin seçilmis olan makroekonomik degiskenleri açısından yabancı banka girislerinin etkilerini degerlendirmistir. Modellere dahil edilen bagımlı degiskenler; ekonomik büyüme, ekonomik kriz, nominal (borç verme) faiz oranı, banka hücumları ve döviz kurları degiskenleridir. Bagımlı degiskenler ile yabancı banka girisleri arasındaki iliskileri arastırmak için kullanılan bagımsız degiskenler ise sırasıyla; Türk bankacılık sektörü toplam varlıkları içindeki yabancı bankların kredilerinin payı, Türk bankacılık sektörünün toplam varlıkları içindeki yabancı banka varlıklarının payı, Türk bankacılık sektörünün toplam kedileri içindeki yabancı banka kredilerinin payı ve Türk bankacılık sektörünün toplam mevduatları içindeki yabancı banka mevduatlarının payı olarak ifade edilebilir. Çalısma için kullanılmıs olan datalar; MB, TUK ve TBB'den elde edilmistir. Ayrıca bu çalısma 1990-2005 yılları arasındaki yıllık dataları kapsamaktadır. Aynı zamanda bu çalısmada Regresyon ve Logit analizleri kullanmıstır. Yapılan analizler sonucunda, yabancı banka girisleri ile ekonomik büyüme arasında pozitif bir iliski tespit edilmistir. Ayrıca, ekonomik kriz, nominal faiz oranları ve banka hücumları yabancı banka girisleri ile negatif sekilde iliskili bulunmustur. Son olarak, yabancı banka girisleri ile döviz kurları arasında anlamlı bir iliski bulunamamıstır.
Özet (Çeviri)
Turkish banking system needed new external sources, because structural weaknesses and economic crises increased the fragility of Turkish banking system. Foreign bank entry started at this process. So, in recent years foreign banks have expanded their presence significantly in Turkish banking sector, though foreign bank entry have been slower. This paper assesses effect of foreign bank entry in terms of Turkey?s choosen macroeconomic variables, including dependent variables are economic growth, economic crisis, nominal (loans) interest rate, bank runs and foreign exchange. Independet variables using to observe relationship among foreign bank entry with dependent variables are sequentially Total Credits of Foreign Banks/Total Assets of Turkish Banking Sector, Total Assets of Foreign Banks/Total Assets of Turkish Banking Sector, Total Credits of Foreign Banks/Total Credits of Turkish Banking Sector and Total Deposits of Foreign Banks/Total Deeposits of Turkish Banking Sector. Using datas have been ensured from MB, TUIK and TBB. This research contain annual datas between 1990-2005. This paper uses regression and logit models to test effect of foreign bank entry in Turkish banking system. Consequently, the empirical results indicate economic growth is positively correlated with foreign bank entries in Turkey. In addition, economic crisis, nominal interest rate and bank runs in Turkey are negatively correlated with foreign bank entries in Turkey. Finally, no significant relationship has been detected between foreign bank entries and currency exchange rates.