Temel ekonomik göstergeler ile kamu yayıncı kuruluşlarınıngelirleri arasındaki ilişki: Bir panel veri analizi
The relationship between basic economic indicators and therevenues of public broadcasting organizations: A panel data analysis
  1. Tez No: 1014836
  2. Yazar: ÜMİD AHMET AKİFBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, makroekonomik dalgalanmalar karşısında finansal sürdürülebilirliği tartışılan kamu hizmeti yayıncılığının mali yapısı incelenmiştir. Çalışmanın amacı; EBU verileri çerçevesinde, Türkiye'den TRT'nin de dâhil olduğu Avrupa'daki en yüksek gelire sahip 25 kamu yayıncısının finansman yapısına genel bir bakış sunmaktır. Bu doğrultuda, ilgili kuruluşların gelirleri kamu gelirleri teorisi ekseninde değerlendirilmiş; söz konusu gelirler ile seçilmiş makroekonomik değişkenler ve internet kullanımı arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemiyle ampirik olarak test edilmiştir. Araştırmada, çok yıllı ve çok gelirli bir veri seti kullanılmıştır. Analiz sonuçları, kamu yayıncısı gelirlerinin makroekonomik değişkenlere karşı duyarlı olduğunu göstermektedir. Kişi başına düşen gelirdeki artışın kamu yayıncı gelirleri üzerinde negatif etki oluşturduğu; buna karşılık vergi gelirlerindeki artışın pozitif ve anlamlı bir etki oluşturduğu tespit edilmiştir. Enflasyon ve internet kullanım oranlarının kamu yayıncı gelirlerini sınırlı da olsa pozitif yönde etkilediği, işsizlik oranının ise negatif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Nüfus değişkeninin ise istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Elde edilen bulguların; kamu yayıncılığı finansmanının makroekonomik faktörlere göre planlanmasına, yeni bireysel ve teknolojik gelişmeler dikkate alınarak güncel finansman modellerinin geliştirilmesine katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the financial structure of public service broadcasting, whose financial sustainability is often debated in the face of macroeconomic fluctuations. The aim of the study is to provide an overview of the financing structure of the 25 public broadcasters in Europe with the highest revenues—including TRT from Türkiye—based on EBU data. Accordingly, the revenues of the relevant organizations were evaluated within the framework of public revenue theory; the relationship between these revenues and selected macroeconomic variables and internet usage was empirically tested using panel data analysis. The study utilized a multi-year, multi-revenue dataset. The analysis results indicate that public broadcaster revenues are sensitive to macroeconomic variables. It was found that an increase in per capita income has a negative effect on public broadcaster revenues; conversely, an increase in tax revenues creates a positive and significant effect. It was observed that inflation and internet usage rates have a positive, albeit limited, effect on public broadcaster revenues, while the unemployment rate has a negative effect. No statistically significant effect was found for the population variable. It is expected that the findings will contribute to the planning of public broadcasting financing based on macroeconomic factors and to the development of updated financing models that take into account new individual and technological developments.